MSPO

Od 31 lat dla bezpieczeństwa!

Służba bezpieczeństwu kraju, zwiększanie dostępu do światowych technologii, wymiana myśli i doświadczeń są nadrzędnymi celami przyświecającymi organizatorom Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Jego 31. edycja zgromadziła 711 wystawców z 35 krajów.

 

Ekspozycja tegorocznego MSPO zajmuje rekordową powierzchnię ponad 34 000 mkw., po raz pierwszy w historii znajduje się także w dodatkowo wybudowanej hali tymczasowej o wielkości 2800 mkw. Jest to absolutny rekord. Swoją wizytę w pierwszym dniu Salonu potwierdził Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, również we wtorek w Targach Kielce pojawi się Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Do stolicy województwa świętokrzyskiego przybędą przedstawiciele przemysłu obronnego z 35 państwa, 350 firm z Polski i 361 firm zagranicznych. Kraje jakie zaprezentują się w Kielcach to: Australia (39 firm), Austria, Belgia, Chiny, Czechy, Dania (21 firm), Estonia, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Hongkong, Indie, Izrael, Japonia, Kanada, Litwa, Łotwa, Niemcy (36 firm) , Norwegia, Polska, Portugalia, Słowacja, Stany Zjednoczone (51 firm) , Szwajcaria, Szwecja, Tajwan, Turcja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania, Wietnam, Włochy, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Korea Południowa.

Korea Południowa po raz drugi

Rolę Kraju Wiodącego podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego ten azjatycki kraj pełni po raz drugi. Propozycja Rady Programowej, a następnie decyzja Ministerstwa Obrony Narodowej, by zaproszenie do organizacji Wystawy Narodowej skierować do Republiki Korei, była krokiem naturalnym. Polski rząd zdecydował się na zakup olbrzymiej liczby sprzętu wojskowego z tego kraju, a porozumienia zostały podpisane między innymi podczas targów przemysłu obronnego w Kielcach w 2022 roku.

Wystawa Narodowa Korei Południowej to prezentacja największych i najważniejszych osiągnięć przemysłu obronnego tego kraju, w tym sprzętu, na który zamówienie złożyła polska armia, jak między innymi wyrzutnie rakietowe Chunmoo i czołgi K2 – rozpoczynające służbę w polskiej armii. Wśród nowoczesnych pojazdów są też kołowy opancerzony pojazd K808, wielozadaniowy bezzałogowy pojazd naziemny UGV, a także makiety dronów obronnych i bezzałogowych pojazdów lądowych. Miejsce na wystawie znalazły także lekki pojazd rozpoznania taktycznego KLTV Reconnaissance oraz opancerzony wóz taktyczny ATV napędzany wodorem oraz modele m.in. lekkich samolotów bojowych FA-50, które także będą służyć w polskich Siłach Zbrojnych, a nawet prototypu myśliwca wielozadaniowego KF-21.

W tygodniu poprzedzającym rozpoczęcie MSPO koreańskich wystawców odwiedził Jong-Sup Lee Minister Obrony Narodowej Republiki Korei Południowej. Koreańska delegacja z ministrem na czele spotkała się z prezesem Andrzejem Mochoniem oraz grupą zadaniową Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Minister obejrzał między innymi powstające stoiska firm Hyundai-Rotem oraz Hanhwa.

- Gratuluję sukcesu jakim jest organizacja MSPO, cieszę się że w tym roku Korea Południowa wystąpi w roli Kraju Wiodącego. Mam nadzieję, że dzięki Międzynarodowemu Salonowi Przemysłu Obronnego potencjał polskiego przemysłu obronnego oraz zdolność Polski w zakresie obronności będą stale rosnąć. Chciałbym zapewnić, że Korea dołoży wszelkich starań by wystawa okazała się sukcesem – powiedział na zakończenie wizyty w Targach Kielce minister Jong-Sup Lee.

PGZ partnerem strategiczny

Tradycyjnie już największym polskim wystawcą jest partner strategiczny MSPO - Polska Grupa Zbrojeniowa wraz z firmami wchodzącymi w skład holdingu. Jak co roku, targom towarzyszy wystawa Sił Zbrojnych RP, którą organizuje Inspektorat Wsparcia SZ z Bydgoszczy pod hasłem „Nowy sprzęt - nowe wyzwania - nowe możliwości.”

Merytorycznie podczas MSPO

W drugim dniu Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z Targami Kielce organizują debatę tematyczną wysokiego szczebla poświęconą transformacji europejskiego przemysłu obronnego. Wydarzenie umożliwi dyskusję na temat rozwoju polityki przemysłowej UE i roli sektora przemysłu obronnego, międzynarodowej współpracy przemysłowej, w tym rozwoju synergii z sektorem kosmicznym w wymiarze wyzwań gospodarczych i obronnych. Celem jest wskazanie na zmianę paradygmatu dotyczącego sposobów radzenia sobie ze zdolnościami obronnymi w Europie, po dziesięcioleciach uznawania pokoju i wolności przerwanej wojną w Ukrainie. Do udziału w debacie zaproszeni zostali ważni interesariusze europejskiego sektora obrony: Dr Christoph ATZPODIEN, Dyrektor Generalny Federalnego Stowarzyszenia Niemieckiego Przemysłu Bezpieczeństwa i Obrony – BDSV, Tuija KARANKO, Sekretarz Generalny AFDA - Stowarzyszenie Fińskiego Przemysłu Obronnego i Lotniczego, Robert JOUDKA Członek Zarządu Litewskiego Stowarzyszenia Przemysłu Obronnego i Bezpieczeństwa (LDSIA), Henrik Navntoft SØNDERSKOV, główny konsultant Duńskiego Stowarzyszenia Przemysłu Obronnego i Bezpieczeństwa (DIDAS) oraz eksperci reprezentujący przemysł, politykę i środowisko akademickie. Debata zapewni platformę dla liderów instytucjonalnych i biznesowych do refleksji nad transformacją obronną Europy w zmieniającym się środowisku bezpieczeństwa. Podczas czterech dni MSPO 2023 odbywają się aż 34 wydarzenia konferencyjne, konferencje prasowe, seminaria i spotkania.

Na MSPO po raz pierwszy

Gro rozwiązań technologii prezentowanych w czasie targów oraz informacji o wydarzeniach związanych z MSPO każdego roku pojawia się w około 10 tysiącach publikacji medialnych. Jednak takiego wydawnictwa, jakie ma premierę w tym roku, jeszcze w historii Salonu nie było. „Krótka historia wielkiego marzenia” to album ukazujący 30 lat Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Publikacja ta przedstawia MSPO, także w kontekście zmian geopolitycznych. Album stworzony zgodnie z koncepcją prezesa Targów Kielce Andrzeja Mochonia, przygotowany przez pracowników ośrodka z pewnością zainteresuje nie tylko uczestników dotychczasowych edycji wydarzenia.

Wiele wątków zamieszczonych w wydawnictwie ma i będzie miało kontynuację podczas kolejnych targów MSPO. Na kartach albumu pojawiają się zdjęcia tych, których wpływ na kształtowanie wydarzenia miał znaczenie i tych, którzy swoją obecnością podkreślili jego rangę. Znalazły się między innymi zdjęcia dokumentujące wizytę nieżyjącego już płk Alfreda Merrilla Wordena – amerykańskiego astronauty, uczestnika misji Apollo 15. Pułkownik Worden był honorowym gościem Wystawy Narodowej Stanów Zjednoczonych podczas MSPO 2019. W 2023 na MSPO ma miejsce inauguracja projektu „Al Worden Endeavour Scholarship” na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Jego celem jest zachęcenie młodych ludzi z naszego kraju do podjęcia pracy jako inżynierowie i odkrywcy kosmosu. W finale projektu wyłonionych zostanie czterech uczniów i nauczyciel, którzy wezmą udział w tygodniowym szkoleniu dla astronautów w Space & Rocket Center w Stanach Zjednoczonych. Stypendium wspierają Polska Agencja Kosmiczna, Targi Kielce oraz Kallman Worldwide.

Drugiego dnia MSPO będzie miało miejsce uroczyste przekazanie pojemnika przeciwwybuchowego WIKTORIA produkcji firmy JAKUSZ  na podwoziu firmy Zasław dla policyjnych pirotechników z Ukrainy (w załączeniu dokładna informacja na ten temat).

Szczegółowy program wszystkich wydarzeń towarzyszących MSPO znajdą Państwo na stronie: https://www.targikielce.pl/mspo/program-targow

Więcej informacji o tragach na www.mspo.pl

Pin It