Ochrona fizyczna

Środowe popołudnie, normalny dzień, maile, oferty. Dzwoni telefon, numer nieznany.

– Kontakt do pana dostałem od firmy X, muszę zabezpieczyć klientowi obiekt.

Standardowa rozmowa i seria pytań: jakiego typu to obiekt? jak duża jest przestrzeń do zabezpieczenia? jakiego typu ogrodzenie? Z każdą uzyskaną odpowiedzią mnożą się kolejne pytania. W końcu zapada decyzja: trzeba wybrać się na wizję lokalną. Lokalizacja nie jest w drugim końcu Polski, damy radę. W umówionym terminie podjeżdżam pod wskazany adres i okazuje się, że ten obiekt to prywatny dom, duża nowoczesna rezydencja położona na nietypowo usytuowanej działce – będzie wyzwanie. Na szczęście budowa cały czas trwa i teren działki nie jest całkowicie zagospodarowany, co jest bardzo częstym zjawiskiem przy projektach ochrony zewnętrznej. „Panie, architekt zieleni już wszystko ustalił i nic nie można zmienić.” Tu ktoś pomyślał o ochronie wcześniej – dobra nasza. Na wstępie kierownik budowy wyrzuca z siebie cała listę życzeń i zakazów:

Polski rynek ochrony wyróżnia się na tle innych krajów europejskich. Mamy więcej pracowników ochrony niż wojska i policji razem. Dopadła nas jednak „globalizacja” i trendy obecne w innych krajach zaczęły być widoczne również w Polsce. Wzrost kosztów pracy rozpoczął transformację usług ochrony, a sytuacja z Covid-19 spowodowała jej przyspieszenie.

Firma Roger wprowadza do oferty kolejną wersję systemu kontroli dostępu RACS 5 v2.0. W wersji tej możliwości systemu zostały rozbudowane między innymi o bezpieczną obsługę systemów rozproszonych terytorialnie oraz integrację z usługami katalogowymi (LDAP), dzięki której możliwe jest automatyczne synchronizowanie użytkowników systemu z zewnętrzną bazą danych użytkowników, w tym za pośrednictwem usługi Active Directory. Ponadto wprowadzono długo wyczekiwaną przez klientów funkcję globalnego anti-passback oraz rozbudowano moduł monitorowania graficznego na planach obiektu (tzw. mapy).


System RACS 5 v2.0 umożliwia obsługę systemów KD złożonych z wielu rozproszonych terytorialnie podsystemów. W tym scenariuszu instalacji lokalne podsystemy są wyposażane we własny serwer komunikacyjny, który korzystając z bezpiecznego połączenia transmisji danych (TLS), komunikuje się przez sieć WAN z centralnym serwerem systemu.

W Polsce odnotowuje się wzrost zainteresowania strzelectwem, coraz więcej obywateli stara się zdobyć pozwolenie na broń. Podejście do posiadaczy broni powoli zmieniają również organy wydające stosowne pozwolenia na zakup, wydając ich coraz więcej. Obowiązująca Ustawa z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji określa osiem celów posiadania broni palnej: ochrony osobistej, ochrony osób i mienia, łowieckich, sportowych, rekonstrukcji historycznych, kolekcjonerskich, pamiątkowych i szkoleniowych. Określony cel posiadania broni determinuje zakup. Czego innego potrzebuje myśliwy, czego innego instruktor a zupełnie czego innego szuka kolekcjoner czy koncesjonowany podmiot z sektora ochrony fizycznej. Do sportu np. broń krótka z długą lufą, „miękkim” spustem, „wysokimi” przyrządami a już do samoobrony pistolet subcompact lub compact, łatwy do skrytego noszenia. Dla kwalifikowanego pracownika ochrony czy funkcjonariusza służb publicznych to broń łatwa w obsłudze z dużą pojemnością magazynka. Kolekcjoner zbiera wszystko.

IMPEL Logotyp 200px

Case study: jak Impel Security Polska zabezpieczał największą tegoroczną sportową imprezę w Polsce

Prawie 1000 pracowników ochrony i służb informacyjnych było zaangażowanych w zabezpieczenie Światowych Igrzysk Sportów The World Games 2017. Ich praca zapewniła bezpieczeństwo kibiców z całego świata, którzy przyjechali do Wrocławia podziwiać rywalizację 3500 sportowców ze 112 krajów.

HIDHID Global zaktualizował swoje prognozy na 2016 rok oraz wskazał kierunki dalszego, potencjalnego rozwoju. W ciągu pierwszego półrocza firma zanotowała wzrost adaptacji rozwiązań mobilnych oraz zwiększone zainteresowanie Internetem Rzeczy.

O bezpieczeństwie obiektów sportowych i odbywających się tam imprez masowych w kontekście zagrożeń terrorystyczny debatowano już wielokrotnie. W szczególności temat ten podnoszony był przed Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012TM, później w sposób charakterystyczny dla naszego społeczeństwa, temat ten został jakby zapomniany. Zamach terrorystyczny z listopada ubiegłego roku, podczas towarzyskiego meczu Francji i Niemiec na Stade de France w Paryżu, przypomniał o realności zagrożenia i ponownie ożywił dyskusję na jego temat.

 

2016 02 72 1

Detektywistyka nie kończy się tylko na zakupie dobrego sprzętu, czasami potrzebne są usługi profesjonalistów, aby rozwiązać problem. Ostatnio popularność zyskuje: odzyskiwanie lub kasowanie danych, wsparcie profesjonalnego, prywatnego detektywa, montaż podsłuchów i kamer w przedmiotach codziennego użytku, które ma na celu ochronę domu czy mieszkania. Polacy coraz chętniej zaglądają do sklepów detektywistycznych.

Zagrożenie gazowe

 W instalacjach zasilających, w które wyposaża się zarówno domy mieszkalne, jak i budynki użyteczności publicznej zazwyczaj mamy do czynienia z gazem ziemnym, propan-butanem lub z innymi gazami palnymi. Są one wykorzystywane głównie w urządzeniach służących do ogrzewania. W przypadku niesprawności urządzeń lub instalacji gazy te mogą uwalniać się do pomieszczeń. Jednym z takich gazów jest również toksyczny tlenek węgla. Powstaje on w procesie niepełnego spalania, także w piecach i kotłach grzewczych na paliwo stałe, z których może się wydostawać przez nieszczelności w ich konstrukcji oraz nieszczelności przewodów dymowych.

2015 03 23 1Odzież militarna obecnie cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko w jednostkach wojskowych czy służbach mundurowych. Dziś taką odzież zakładają podróżnicy, sportowcy i coraz większe grono osób zaangażowanych w działalność organizacji proobronnych. Zapraszamy do rozmowy z Jędrzejem Mieszczakiem – wiceprezesem zarządu Helikon-Tex Sp. z o.o., który przedstawi najnowsze trendy.