Wydarzenia

granice24 bannery 420x120

TARGI Granice 2024 – VII edycja

Oferta technologiczna dla służb mundurowych, pokazy sprzętu, prezentacje firm oraz popularyzacja formacji Straży Granicznej i jej działań – takie atrakcje zaplanowano na VII edycję Targów Ochrony Granic GRANICE 2024, która odbędzie się już 18-19 czerwca 2024 r. w Depułtyczach Królewskich w województwie lubelskim.

TARGI Granice 2024 – VII edycja to jedyne w Polsce wydarzenie w całości poświęcone różnym aspektom ochrony granic (m.in.: modernizacja techniczna formacji granicznych) oraz prezentacji społeczeństwu formacji: Straży Granicznej i Służby Celno-Skarbowej i szerzej - KAS, ich zadań, wyzwań oraz współpracy
z innymi agendami i instytucjami operującymi na granicach. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się w Centrum Lotniczym Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Depułtyczach Królewskich. Bieżąca edycja przypada w czasie szczególnym. W programie wydarzenia jest m.in. wystawa sprzętu, spotkania funkcjonariuszy z jego producentami oraz praktyczne pokazy w terenie. Zapraszamy na oficjalne otwarcie w dniu 18 czerwca o godz. 9:30 z udziałem przedstawicieli formacji SG i KAS oraz innych służb i agend państwa. GRANICE 2024 są forum spotkania funkcjonariuszy, przedstawicieli producentów technologii oraz osób profesjonalnie związanych z ochroną i monitorowaniem granic.

Podczas wydarzenia „Granice” odbędą się również Terenowe Targi 112 nowe wydarzenie Targów Lublin S.A. powstałe na bazie znanych i cenionych w środowisku polskich służ mundurowych Terenowych Targów Ochrony Granic „Granice”. W programie Terenowych Targów 112 jest m.in.: wystawa sprzętu ratowniczego, spotkania wystawców z przyszłymi użytkownikami prezentowanego sprzętu oraz pokazy terenowe.

Wydarzenie jest przeznaczone dla profesjonalistów: funkcjonariuszy, urzędników, pracowników agend państwa i samorządu.

Wydarzenie: Terenowe Targi Ochrony Granic GRANICE 2024 / Terenowe Targi 112

Data: 18-19 czerwca 2024r.

Miejsce: Depułtycze Królewskie (obiekty Centrum Lotniczego PANS w Chełmie)

baner polsecure pl

Polecamy konferencję dotyczącą bezpieczeństwa przestrzeni oraz obiektów użyteczności publicznej organizowaną podczas Międzynarodowe Targi POLSECURE!

"Innowacyjne podejście do ochrony przestrzeni publicznych oraz zarządzania tłumem rozwijane w ramach zamówienia przedkomerycjnego w projekcie SHIELD4CROWD"

24 kwietnia 2024 r. (II dzień), Sala G3, hala G, godz. 10:30 - 13:15, Targi Kielce.

Wstęp na konferencję jest darmowy.

Program:
„Wyzwania i trendy dotyczące bezpieczeństwa przestrzeni oraz obiektów użyteczności publicznej” - Obserwatorium Bezpieczeństwa - Sergiusz Parszowski

Projekt Europejki SHIELD4CROW – rozwój technologii bezpieczeństwa z udziałem użytkowników końcowych” - Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego - Nina Czyżewska

Organizator: Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Obserwatorium Bezpieczeństwa

Patron Medialny: Ochrona i Bezpieczeństwo

 Reklama przedsięwzieć 1

VII MISTRZOSTWA POLSKI INSTALATORÓW SYSTEMÓW ALARMOWYCH.

Szanowni Państwo,

Pragniemy poinformować, że w dniach 23-25 kwietnia 2024 r. w ramach Międzynarodowych Targów Zabezpieczeń Technicznych SECUREX 2024, Polska Izba Systemów Alarmowych (PISA) wspólnie z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi (MTP), wraca do organizacji Mistrzostw Polski Instalatorów Systemów Alarmowych.

Drużyny do uczestnictwa w VII Mistrzostwach Polski Instalatorów Systemów Alarmowych mogli zgłaszać wszyscy przedsiębiorcy, w których zakresie działalności jest projektowanie lub wykonawstwo i konserwacja elektronicznych systemów zabezpieczeń technicznych.
Po eliminacjach przeprowadzonych w lutym i marcu br. do udziału w wielkim finale zakwalifikowało się sześć drużyn.

Finał VII Mistrzostwach Polski Instalatorów Systemów Alarmowych zostanie rozegrany
w dniu 24 kwietnia 2024 r., godz. 10.00 podczas Międzynarodowych Targów Zabezpieczeń SECUREX 2024 (pawilon 6).

Jako kontynuacja Mistrzostw ponownie będziemy starać się zainteresować młodzież poznańskich szkół technicznych najnowocześniejszymi rozwiązaniami, przeprowadzając
w dniu 25 kwietnia 2024 r. kolejną edycję programu „MTP i PISA dla przyszłych profesjonalistów”.

Ta prezentacja, połączona z mini zawodami i konkursami dla publiczności, będzie wyśmienitą okazją do poszerzenia wiedzy o zabezpieczeniach technicznych i motywacją do ich wykorzystywania w budowaniu własnego systemu bezpieczeństwa.

Międzynarodowe Targi Zabezpieczeń Technicznych SECUREX 2024, a w tym
i nasze wydarzenia, będą okazją do zaprezentowania najnowszych rozwiązań w branży zabezpieczeń technicznych, do promocji firm oraz jakości proponowanych usług
i produktów, a także do edukacji i podniesienia świadomości odbiorców naszych ofert.

Do zobaczenia na targach SECUREX 2024, Mistrzostwach oraz pozostałych wydarzeniach współorganizowanych przez Polską Izbę Systemów Alarmowych.

Waldemar Bejgier

Dyrektor Biura PISA

Zapisz się na bezpłatny webinar

Kontynuujemy serię spotkań z cyklu "Bezpieczne i innowacyjne rozwiązania dla ochrony".
Zapraszamy po raz kolejny na bezpłatny webinar, który poprowadzi Sebastian Schwermier z Linc Polska.

🗓 Data: 18.04.2024
⏰ Godzina: 11:00-12:00

Webinar jest skierowany do integratorów systemów bezpieczeństwa, firm ochroniarskich oraz specjalistów ds. monitoringu i bezpieczeństwa.

Podczas tego wyjątkowego spotkania dowiesz się:

🔍 Jakie są obecne zagrożenia i dlaczego warto inwestować w odpowiedni sprzęt?
📜 Co to jest ustawa NDAA i dlaczego jest tak kluczowa?
🌐 NIS2 dla Europy - krok naprzód w bezpieczeństwie
☁ Usługi w chmurze - przyszłość dla każdego
💡 Nowa propozycja od Honeywell - Seria 35

Nie przegap tej okazji na poszerzenie swojej wiedzy na temat najnowszych rozwiązań w dziedzinie ochrony!

Zarejestruj się już dziś: https://www.linc.pl/szkolenia/

TargiKielce Polsecure

 

POLSECURE’24 - targi dla bezpieczeństwa, 23 - 25 kwietnia 2024, Targi Kielce.

Szeroko pojęte bezpieczeństwo wciąż jest tematem ważnym i aktualnym. Trzecia edycja targów POLSECURE zapowiada się bardzo interesująco. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem honorowym Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Partnerem strategicznym targów jest Grupa WB.

Specjalistyczna oferta dla służb mundurowych

Targi będą doskonałą okazją do zapoznania się z ofertą firm specjalizujących się w produkcji wyposażenia specjalnego, środków ochrony osobistej, sprzętu ratowniczego, oprogramowania służącego łączności, dowodzeniu czy kontroli, ale także do wymiany doświadczeń i rozmów o rzeczywistych potrzebach służb mundurowych.

Merytorycznie o służbach

POLSECURE to nie tylko wyjątkowa ekspozycja. Targom towarzyszy wiele wydarzeń konferencyjnych, pokazy dynamiczne i prezentacje sprzętu. Przez trzy dni funkcjonariusze Policji będą mieli okazję do wzięcia udziału w Międzynarodowych Konferencjach Policyjnych organizowanych przez KG Policji. W pierwszym dniu targów zaplanowana jest zgodna z aktualną sytuacją Międzynarodowa konferencja pt. „Fundusze unijne wsparciem dla modernizacji i rozwoju innowacyjności w Policji”. W dniu 24 kwietnia natomiast odbędą się aż cztery spotkania. „Wyzwania związane z koniecznością wdrażania w Policji nowoczesnych narzędzi wspierających zwalczanie przestępczości ekonomicznej”, „Cyberbezpieczństwo w dobie zagrożeń hybrydowych i militarnych”, „Sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, deepfakes - wyzwania współczesnej kryminalistyki” oraz „Szkolenie ratowników i ratowników medycznych w Policji z wykorzystaniem symulatorów wysokiej wierności oraz pojazdów specjalistycznych typu Ambulans” to tematy środowych konferencji. W ostatnim dniu targów odbędzie się natomiast spotkanie związane z doborem do służby i pracą w Policji.

Wstęp na targi jest bezpłatny dla przedstawicieli służb mundurowych po zarejestrowaniu się online.

Rejestracja i sprzedaż biletów dostępne na stronie www.polsecure.targikielce.pl

Zapraszamy do Targów Kielce od 23 do 25 kwietnia 2024 roku!

 

 

25 lat Polski w NATO

MSPO 1999 – Polska członkiem NATO.

„[…] by czynnie uczestniczyć w budowaniu własnego i globalnego systemu bezpieczeństwa, nasze Siły Zbrojne muszą dostosować swoje wyposażenie oraz uzbrojenie do norm i wymagań obowiązujących w NATO. Realizacji tych celów dobrze służy Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego” - Jerzy Buzek, premier Rządu RP. Po 25 latach od akcesji naszego kraju do sojuszu, obserwując rozwój MSPO można stwierdzić, że ówczesny szef rządu miał rację.

Podczas uroczystego otwarcia MSPO 1999 padły też inne ważne słowa

– Mój odpowiednik w jednym z państw świata powiedział kiedyś: Polska? A wiem, Kielce! – opowiadał sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Romuald Szeremietiew podczas VII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Ćwierć tysiąca firm z 22 krajów świata stanęło do rywalizacji w wyścigu o zwycięstwo w przetargach dla polskiej armii. Sejm rozpoczął debatę nad projektami ustaw do planu restrukturyzacji. Polska została pełnoprawnym członkiem NATO. Wydarzenie to upamiętniła zorganizowana po raz pierwszy przy MSPO Wystawa Sił Zbrojnych RP, przedstawiająca potencjał naszej armii. W Centrum Biznesu dawnego Exbudu dyskutowano o tym, jak wziąć udział w przetargach dla NATO za pośrednictwem NAMSA (the NATO Maintenance and Supply Agency).

25 lat od tamtych wydarzeń Salon nadal pozostaje ważnym elementem dla polskiej obronności. Niedawno w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Programowej MSPO pod przewodnictwem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Pawła Bejdy. Sekretarz zapewnił delegację Targów Kielce o wsparciu Ministerstwa w sprawach organizacyjnych, m.inn zapraszaniu delegacji zagranicznych na szczeblu ministerialnym. Swoje zaangażowanie w przygotowanie merytorycznych spotkań podczas tegorocznego Salonu zadeklarowali również przedstawiciele instytucji wspierających MSPO. Tematem rozmów była także Wystawa Narodowa – potwierdzenie, jaki kraj będzie w tym roku krajem wiodącym ma nastąpić do końca marca. Omówiona została także świętująca w tym roku 25-lecie Wystawa Sił Zbrojnych koordynowana Przez Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych. W ramach obchodów jubileuszu sobota 7 września będzie dniem otwartym dla publiczności.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Partnerem strategicznym wystawy jest Polska Grupa Zbrojeniowa.

W ubiegłorocznym Salonie wzięło udział 711 wystawców z 35 krajów. Tegoroczna wystawa zapowiada się nie mniej imponująco. Drugi rok z rzędu na potrzeby MSPO postawiona zostanie tymczasowa hala namiotowa, ponieważ zainteresowane firmy nie mieszczą się w dostępnych obiektach Targów Kielce. Kielecki ośrodek ma w planach budowę kolejnej hali.

Certyfikowany przeciwpożarowy wyłącznik prądu DH-PWP-1.

DH PWP 1 skrzynka

W ofercie D+H Polska pojawił się nowy produkt – certyfikowany przeciwpożarowy wyłącznik prądu DH-PWP-1. Zadaniem przeciwpożarowego wyłącznika prądu jest odcięcie dopływu energii elektrycznej do wszystkich obwodów w budynku z wyłączeniem obwodów zasilających urządzenia i instalacje, które muszą działać w trakcie pożaru. Odłączenie zasilania powinno być jednoznacznie potwierdzone przez urządzenie sygnalizujące (US), będące elementem składowym PWP. Wyzwolenie PWP powinno być możliwe: – zdalnie przez zewnętrzne urządzenie uruchamiające (np. przycisk sterujący PWP (UU)), – miejscowo, bezpośrednio przy urządzeniu wykonawczym (np. ręczna dźwignia zabudowana w wyłączniku lub rozłączniku). Użycie przeciwpożarowego wyłącznika prądu i zasygnalizowanie tego stanu pozwala jednostkom ratowniczo-gaśniczym PSP bezpiecznie i skutecznie prowadzić działania gaśnicze. Zestaw przeciwpożarowego wyłącznika prądu typu DH-PWP-1 składa się z urządzenia wykonawczego (UW) i urządzenia sygnalizującego (US), który współpracuje z dostępnymi na rynku urządzeniami uruchamiającymi (ręczne przyciski przeciwpożarowego wyłącznika prądu (UU)), wprowadzonymi do obrotu zgodnie z obowiązującymi przepisami. Urządzenie wykonawcze (UW) umieszczone w wydzielonej obudowie, jest to aparat wykonawczy PWP w postaci rozłącznika lub wyłącznika wraz z automatyką uruchamiającą, kontrolną i sterującą, stanowiący element mechanicznego odłączenia dopływu energii elektrycznej do budynku. Urządzenie sygnalizujące (US) jest to urządzenie, które przez sygnalizację optyczną wskazuje jednoznacznie, że zasilanie w obiekcie zostało wyłączone.

Obowiązek stosowania przeciwpożarowego wyłącznika prądu (PWP) wynika z § 2 ust. 1 pkt 9 Rozporządzenia MSWiA z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. z 2019 Nr 109, poz. 719 z późniejszymi zmianami).

Zakres stosowania, a także funkcja jaką pełni PWP zostały określone w § 183 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2019 poz. 1065 z późniejszymi zmianami).

Więcej informacji o certyfikowanym wyłączniku prądu DH-PWP-1 na stronie www.dhpolska.pl

Komunikat AT 2

 

Już 9-10 kwietnia 2024 r. odbędzie się II Międzynarodowy Kongres Antyterrorystyczny „Działania antyterrorystyczne i kontrterrorystyczne.

W poszukiwaniu dobrych praktyk” w Auli im. Roberta Schumana Uniwersytetu Kardynała Stanisława Wyszyńskiego w Warszawie.

Podczas zeszłorocznej edycji w wydarzeniu wzięło udział ponad 240 uczestników. Zachęcamy do obejrzenia relacji z Kongresu Antyterrorystycznego 2023: https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=OZyyVoA2QRs

W tym roku obradować będziemy w formule międzynarodowej, przy aktywnym udziale ekspertów reprezentujących struktury NATO, instytucji bezpieczeństwa międzynarodowego oraz przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej. Uczestnikami Kongresu będzie kilkuset reprezentantów ośrodków naukowych i eksperckich, instytucji bezpieczeństwa, sektora ochrony i zabezpieczeń technicznych, a także obiektów użyteczności publicznej i infrastruktury krytycznej.

Dlaczego warto?

 • Kongres Antyterrorystyczny to największe cykliczne wydarzenie tej kategorii w Polsce – posiadamy tradycję i jakość sprawdzoną podczas poprzedniej edycji i innych naszych
 • Posiadamy patronaty i współorganizatorów gwarantujących najwyższą jakość obrad.
 • Gwarantujemy czas w pełni wykorzystany i urozmaicony interesującymi wystąpieniami polskich i zagranicznych ekspertów.
 • Dbamy o przyjazną atmosferę Kongresu, owocującą kontaktami w obszarze zawodowym, naukowym oraz eksperckim.
 • Zaplanowaliśmy wiele atrakcji w postaci prezentacji specjalistycznego sprzętu i wyposażenia.

Obszarami tematycznymi tegorocznej edycji będą:

 • Istota i cechy terroryzmu.
 • Zamachy terrorystyczne – istota, cechy i studium przypadków.
 • Podstawy prawne działań antyterrorystycznych.
 • Wymiar instytucjonalny działań antyterrorystycznych.
 • Zapobieganie i przygotowanie w działaniach antyterrorystycznych.
 • Reagowanie i odbudowa w działaniach antyterrorystycznych.
 • Działania kontrterrorystyczne.

Wydarzenie skierowane jest do:

 • Przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej.
 • Funkcjonariuszy Policji, służb specjalnych i innych instytucji bezpieczeństwa publicznego.
 • Żołnierzy Sił Zbrojnych RP.
 • Operatorów policyjnych i wojskowych sił specjalnych.
 • Funkcjonariuszy sektora ratownictwa.
 • Pracowników ochrony i zabezpieczenia technicznego.
 • Zarządzających bezpieczeństwem w budynkach użyteczności publicznej i obiektach kluczowych dla bezpieczeństwa państwa.
 • Naukowców, ekspertów i studentów.

Rejestrację, komunikat wydarzenia i plan Kongresu znajdziecie na stronie: https://www.kongresantyterrorystyczny.edu.pl/

Baner Warsztaty 28.02

19-20 marca 2024 r. odbędzie się SAFE TECH FORUM czyli III Warsztaty i Konferencja z zakresu Pierwszej Pomocy.

Wydarzenie zostanie zrealizowane w Hotelu Kuźnia Napoleońska w Paprotni k. Warszawy przez Centrum Ratownictwa i Safety Project.

Gwarantujemy, że warsztaty przeniosą Was poza zwykłe schematy szkoleń pierwszej pomocy. Uczestnicy odkryją tajemnice ratowniczych procedur, będą realizować symulacje zdarzeń w bardzo praktyczny i dynamiczny sposób, a wszystko to w pełnej pasji i zaangażowania atmosferze. 

Uczestnikami Warsztatów będą zarządzający bezpieczeństwem obiektów, inspektorzy BHP i ppoż., pracownicy ochrony i zabezpieczeń technicznych, żołnierze i funkcjonariusze, naukowcy, eksperci, studenci i wszyscy, który chcą zdobyć MOC ratowania życia.

W czasie dwóch dni wydarzenia organizatorzy zaplanowali szereg aktywności, takich jak:

 • zajęcia warsztatowe z zakresu pierwszej pomocy i reagowania na zagrożenia na 20 stacjach zadaniowych, w oparciu o kilkanaście scenariuszy zdarzeń (scenariusze są dostępne na stronie wydarzenia)
 • ćwiczenia ewakuacji indywidualnej i zespołowej ze strefy zagrożenia – z elementami TCCC
 • panele dyskusyjne i problemowe z udziałem praktyków i naukowców z zakresu medycyny, ratownictwa, bezpieczeństwa, prawa i psychologii
 • prezentacja i praktyczne ćwiczenia w przeprowadzaniu czynności ratowniczych z wykorzystaniem innowacyjnych i najnowszych technik i technologii
 • kolekcjonerski pokaz broni, amunicji i środków przymusu bezpośredniego
 • zawody strzeleckie z broni pneumatycznej i inne konkursy wiedzy i umiejętności
 • spotkania z autorami publikacji z obszaru ratownictwa i reagowania na zamachy
 • taneczna kolacja integracyjna i wiele innych niespodzianek!

Nie może Was zabraknąć na największym w Polsce wydarzeniu poświęconemu pierwszej pomocy!

Rejestracja i szczegóły wydarzenia: https://safetechforum.com/

Fot 2

Technologiczna rewolucja w branży ochrony. Trendy, które zmienią ten sektor w 2024 roku

System, który sam koordynuje dostawy, wykrywa ryzyko podczas zgromadzeń czy dba o przestrzeganie zasad BHP w zakładzie – rozwój technologiczny to trend, który w najbliższych miesiącach zdominuje branżę ochrony osób i mienia. I mocno wpłynie na formułę jej działania, zmieniając profil pracowników, powodując konsolidację firm i umożliwiając im maksymalną personalizację usług.

Główną rolę w rozwoju technologicznym branży odegra sztuczna inteligencja (AI), która ułatwia przekształcenie usług ochrony fizycznej na rozwiązania techniczne.

– Istotnym elementem napędzającym ten postęp jest zwiększona dynamika wzrostu płacy minimalnej w Polsce, a co za tym idzie – średniej płacy w ochronie. Rozwiązania techniczne są natomiast mniej podatne na te zmiany legislacyjne, które powodują wzrost kosztów pracy. Dzięki AI firmy z branży będą mogły automatyzować procesy coraz częściej i coraz bardziej skutecznie podkreśla Paweł Korzybski, prezes Polskiego Związku Pracodawców Ochrona.

Do czego można wykorzystać AI w ochronie? Sztuczna inteligencja świetnie sprawdzi się choćby w analityce wideo. Potrafi bowiem bardzo skutecznie rozpoznawać określone zdarzenia, dotychczas identyfikowane przez pracowników ochrony. AI potrafi wykryć wtargnięcie na chroniony obszar, ale też bardziej skomplikowane incydenty, np. zablokowanie drogi pożarowej czy gromadzenie się osób w niedozwolonym miejscu. Nowoczesne rozwiązania zawierają już systemy analityczne wbudowane w kamerach, a nie w oprogramowaniu zewnętrznym. Dzięki temu np. na terenie zakładów przemysłowych zwiększa się poziom bezpieczeństwa. W jaki sposób? System potrafi wykryć pożar w początkowym stadium, a tam, gdzie nie wolno używać smartfonów w ciągach komunikacyjnych, alarmuje, gdy pracownik na korytarzu wpatruje się w ekran podczas przechodzenia.

System zaczyna myśleć

W tym roku firmy ochrony będą jeszcze mocniej wykorzystywać tzw. internet rzeczy (IoT).
– Przykładowo kiedyś, aby wykryć wyciek wody w obiekcie, trzeba było montować czujki zalania w miejscach potencjalnego wycieku. Potrzebny był też duży system spinający te czujki, a na przyłączu – zawór odcinający wodę w razie alarmu. Dzięki IoT czujki są montowane na rurach i uczą się rytmu przepływu wody, obliczając trend dzienny czy tygodniowy. I gdy np. wieczorem nagle pojawi się ciągły pobór wody, to czujka zaczyna myśleć, co mogło się stać. Jeśli wydedukuje, że wystąpiła awaria, zamyka zawór wody – wyjaśnia Krzysztof Bereza, ekspert Polskiego Związku Pracodawców Ochrona.

Tego typu usługi automatyzacji będą coraz bardziej skomplikowane. To już nie tylko zdalne otwieranie szlabanu czy autoryzacja wideo osób wchodzących do obiektu. Coraz częściej firmy ochrony mogą na odległość – ze stacji monitorowania – nadzorować nocne dostawy towarów do sklepów czy przyjmować i wydawać pojazdy w warsztatach samochodowych. Z kolei na budowach zdalnie kontrolują, czy wchodzące osoby mają założony kask i okulary ochronne.

Sztuczna inteligencja coraz mocniej wzmocni też „zaplecze” działań związanych z bezpieczeństwem. Firmy ochrony wykorzystują algorytmy, które badają np. liczbę fałszywych alarmów lub same – jako chatboty – komunikują się z klientem. Dzięki temu fizyczni operatorzy angażują się tylko w te akcje alarmowe, których nie da rady obsłużyć silnik sztucznej inteligencji.

Sektor ochrony będzie też intensywnie wykorzystywał programy do automatyzacji procesów. Dotąd firmy z branży likwidowały sporo posterunków ochrony fizycznej, przede wszystkim te patrolowe, które działały prewencyjnie na potencjalnych przestępców. Zostały natomiast te posterunki, których pracownicy bezpośrednio obsługują procesy, czyli np. sprawdzają na bramach listy awizacyjne czy kierują pojazdy do doków. Teraz jednak obserwujemy duży rozwój programów wspierających te działania – po to, by kierowcy mogli samodzielnie zgłaszać swój wjazd. Firmy ochrony często też wdrażają systemy automatycznego ważenia dużych pojazdów wpuszczanych na teren dużych zakładach przemysłowych. I jeżeli różnica zadeklarowanej masy pojazdu i towaru, który ma zostawić w zakładzie, jest znacząco wyższa, system wstrzymuje taki samochód do kontroli. 

Takie nowoczesne technologie powodują, że ochrona fizyczna służy obecnie głównie do tego, by interpretować dane, które przychodzą z systemu, i ewentualnie na nie reagować.

Prestiż zawodu wbrew stereotypom

W związku z postępem technologicznym skala zatrudnienia w sektorze ochrony będzie się zauważalnie kurczyć w kolejnych latach. Tam, gdzie wcześniej było trzech pracowników ochrony i mały system wizyjny, teraz będzie duży system z analityką, obsługiwany przez jedną osobę. Ale przede wszystkim zmieni się profil pracowników, jeśli hybrydowy system ochrony ma zostać skutecznie wdrożony.

Pracownik ochrony jest coraz częściej operatorem systemów. Musi umieć zebrać i przetworzyć generowane przez nie informacje, a następnie przygotować na ten temat raport.

– Będziemy więc potrzebować osób, które nie boją się technologii i znają języki obce. Idziemy więc w kierunku połączenia kompetencji technicznych i interpersonalnych – zauważa Paweł Korzybski.

Dotąd zawód pracownika ochrony był postrzegany jako mało atrakcyjny – średnio płatny i nie dający możliwości rozwoju. Teraz to się zmieni właśnie dzięki modyfikacji profilu pracowników. Bo coraz częściej w ochronie będzie poszukiwany operator systemów wizyjnych czy systemów bezpieczeństwa. Poza tym pracownicy ochrony realizują nie tylko zadania związane z kontrolą ruchu osobowego czy kołowego, ale też weryfikują alarmy instalacji systemu pożarowego czy funkcjonowanie pieców w kotłowni. Przyszłością tej branży są więc wykształceni specjaliści z jasno określoną ścieżką rozwoju i potwierdzonymi umiejętnościami.

Kto nie inwestuje, ten został w tyle

Aby wdrażać zmiany technologiczne, agencje ochrony muszą wydawać więcej środków na ten cel.

Nie da się przejść z ochrony fizycznej w stronę technicznej z dnia na dzień ani nawet z roku na rok. To proces, który rozpoczął się kilkanaście lat temu, z powodu pierwszej znaczącej podwyżki płacy minimalnej. Już wtedy rozsądne firmy ochrony zrozumiały, że muszą zmienić strategię, optymalizować koszty pracy i budować swój kapitał na technologii. Dzięki temu dziś są w zupełnie innym miejscu. A firmy, które nie wyczuły takiej konieczności, mają teraz przeogromny problem – podkreśla Krzysztof Bereza.

Rynek zaczyna się konsolidować i firmy ochrony, które nie inwestowały w technologię, teraz są wchłaniane przez inne przedsiębiorstwa z branży, które mają takie zaplecze i potrafią z niego korzystać.

Klient już nie chce pudełek

Coraz więcej firm ochrony tworzy zespoły inżynierów, którzy mają wysokie kompetencje techniczne i technologiczne, a ich zadaniem jest szukanie rozwiązań, jak usprawnić procesy klientów, np. produkcyjne. Przedsiębiorstwa z branży będą też intensywnie rozwijać oprogramowanie dziedzinowe do zarządzania procesami, by mieć ofertę idealnie wpisującą się w potrzeby klienta.

– Te oprogramowania są w 90 procentach szyte na miarę. Klient już nie chce „pudełek”, bo nie chce zmieniać swojego sposobu działania. Oczekuje natomiast, by to firma projektująca nowy system ochrony dopasowała go do specyfiki zleceniodawcy. Powstają więc programy takie jak e-recepcja, która potrafi zweryfikować, czy nowo zatrudniony pracownik przeszedł szkolenie BHP, i na tej podstawie generować przepustki – mówi Krzysztof Bereza.

Duże podmioty gospodarcze, szczególnie z zagranicznym kapitałem, zmieniają też sposób kupowania usług. Nie chcą już zamawiać osobno ochrony, sprzątania czy utrzymania nieruchomości. Takie przedsiębiorstwa oczekują kompleksowego zarządzania obiektami (ang. facility management). Kontrakty zdobędą więc firmy, które mają w swoim portfolio te wszystkie usługi. Ten kierunek będzie zyskiwać na znaczeniu, bo w przetargach, zarówno publicznych, jak i komercyjnych, usługi ochrony fizycznej są coraz częściej na stałe połączone z usługą ochrony technicznej, czyli czuwaniem nad infrastrukturą budynku oraz zarządzaniem w przypadku awarii. Na rynku wygrają więc firmy, które będą mieć możliwość synergii tych wszystkich usług.

Więcej na stronie www.pzpochrona.pl