Właściciele domów, mieszkań, lokali biurowych czy usługowych coraz częściej decydują się na montaż mniej lub bardziej zaawansowanego systemu sygnalizacji włamania i napadu. Jaką centralę warto wskazać inwestorom oczekującym od alarmu intuicyjnej codziennej obsługi, jeśli do zabezpieczenia obiektu wystarczą maksymalnie 32 czujki? Jakie rozwiązanie wybrać, by było ekonomiczne dla właściciela obiektu, a dla instalatora wygodne i łatwe w instalacji?
Poszukując optymalnego rozwiązania, które idealnie spełni wszystkie oczekiwania, warto przyjrzeć się centralom z serii PERFECTA oferowanym przez SATEL. Prosta konfiguracja (podobna jak w znanych od lat centralach serii CA), szeroki wachlarz urządzeń peryferyjnych (przewodowych i bezprzewodowych) oraz wygodne sterowanie, to trzy cele, które przyświecały twórcom tych urządzeń.
Rodzina PERFECTA to aż 10 central różniących się m.in. maksymalną ilością wejść, możliwością obsługi urządzeń bezprzewodowych, a także typem zintegrowanego modułu komunikacyjnego. Szeroki wybór modeli pozwala dobrać odpowiednie urządzenie do zabezpieczanego obiektu oraz oczekiwań inwestora. Na serię PERFECTA składają się:
- PERFECTA 16
- PERFECTA 16-WRL
- PERFECTA 32
- PERFECTA 32-WRL
- PERFECTA 32 LTE
- PERFECTA 32-WRL LTE
- PERFECTA-IP 32
- PERFECTA-IP 32-WRL
- PERFECTA-T 32
- PERFECTA-T 32-WRL
Podobieństwa i różnice
Każda centrala PERFECTA posiada na płycie 8 programowalnych wejść przewodowych, przy czym ich liczbę można zwiększyć do 16 lub 32 (patrz nazwa centrali). Nadzorowany obiekt można podzielić na 2 strefy, a w każdej z nich zdefiniować 3 tryby czuwania: nocny, dzienny i pełny. Na płycie głównej centrali znajdują się 4 wyjścia programowalne przewodowe. Maksymalna liczba wyjść, to w zależności od centrali – 12 lub 12+4 (w centralach WRL cztery wyjścia są przeznaczone do obsługi sygnalizatorów bezprzewodowych). Każda centrala PERFECTA obsługuje do 15 użytkowników (+ serwis), którym można nadać indywidualne uprawnienia.
Modele z oznaczeniem WRL obsługują urządzenia radiowe pracujące w paśmie częstotliwości 433 MHz. Komunikacja z manipulatorami i sygnalizatorami bezprzewodowymi odbywa się dwukierunkowo, zaś z czujkami systemu MICRA oraz pilotami – jednokierunkowo. Piloty mogą być także używane z pozostałymi modelami central – konieczne jest włączenie do systemu odpowiedniego ekspandera.
Wszystkie modele central PERFECTA posiadają wbudowany moduł komunikacyjny. Wybierając model centrali, jednocześnie wybieramy rodzaj zintegrowanego komunikatora – dostępne są 4 różne: komórkowy pracujący w sieciach 2G (PERFECTA) lub 2G/3G/4G (PERFECTA LTE), ethernetowy (PERFECTA-IP) lub dialer telefoniczny PSTN (PERFECTA-T).
Mimo różnic, każda centrala omawianej serii zapewnia ochronę zgodną z wymaganiami normy EN 50131 dla Grade 2.
Łatwe konfigurowanie
To, co łączy wszystkie modele central PERFECTA i co szczególnie doceniają instalatorzy, to proste programowanie. Urządzenia te można konfigurować na dwa sposoby. Pierwszy jest bardziej „tradycyjny”, czyli z manipulatora (podobnie jak np. w starszych centralach CA). Drugi to praca z posiadającym przejrzysty i intuicyjny interfejs programem PERFECTA Soft. Instalator jest w nim prowadzony krok po kroku przez kolejne etapy tworzenia systemu, m.in. dostając podpowiedzi, jakie urządzenia można jeszcze podłączyć. Warto dodać, że konfigurowanie oraz aktualizacja oprogramowania central (oprócz PERFECTA-T) może odbywać się zdalnie – za pośrednictwem sieci komórkowej lub Ethernet, korzystając z serwera aktualizacji UpServ.
Obsługa, powiadamianie, monitoring
Systemem bazującym na centrali z rodziny PERFECTA można sterować lokalnie przy pomocy tradycyjnych manipulatorów lub pilotów.
Alternatywę stanowi darmowa aplikacja mobilna PERFECTA CONTROL (oprócz PERFECTA-T), dostępna dla systemów Android i iOS, która umożliwia nie tylko zdalne włączanie i wyłączanie czuwania, ale także wgląd w bieżący stan systemu, przeglądanie listy zdarzeń (z możliwością filtrowania i wysłania listy w wiadomości e-mail np. do instalatora) oraz wyświetlenie podglądu z kamer rozmieszczonych na obiekcie. Powiadomienia PUSH informują użytkowników aplikacji o wybranych zdarzeniach występujących w systemie.
Centrale posiadające moduły komórkowe mogą realizować powiadomienia głosowe i SMS. Wiadomościami SMS można również wysyłać do central komendy sterujące.
W automatycznym sterowaniu funkcjami systemu brać mogą także timery – dostępnych jest 8 niezależnych timerów, z możliwością ustawiania wyjątków.
Monitoring zdarzeń może być przesyłany do 2 niezależnych stacji monitorujących, obsługujących formaty: Contact ID i SIA – w zależności od modułu komunikacyjnego centrali, dostępne będą inne tory transmisji.
Podsumowując, centrale alarmowe rodziny PERFECTA to urządzenia, które mimo, iż należą do segmentu rozwiązań ekonomicznych, oferują całkiem szerokie możliwości, co z pewnością docenią inwestorzy oraz użytkownicy. Z kolei wygodne konfigurowanie to duża zaleta dla każdego instalatora.