Większość obecnych systemów dozoru wizyjnego jest ograniczona ilością materiału wideo, który można przechowywać do przyszłego wykorzystania. W ciągu ostatnich 10 lat nastąpił gwałtowny rozwój technologii stosowanych w kamerach, takich jak przetworniki, elementy optyczne i wbudowane funkcje przetwarzania obrazu, co doprowadziło do zwiększenia rozdzielczości, szybkości transferu klatek i zakresu tonalnego, a co za tym idzie – szczegółowości rejestrowanego obrazu. Rozwój ten przekłada się na poprawę jakości materiału wizyjnego i procesów analitycznych, takich jak identyfikacja twarzy, ale tylko w przypadku, gdy istnieje możliwość pobrania materiału wizyjnego z właściwego miejsca o właściwej porze i z zachowaniem właściwej jakości. Wysokiej jakości źródło obrazu wideo okazuje się bezwartościowe w przypadku ograniczonej pojemności pamięci masowej oraz takiej konfiguracji systemu, która powoduje usunięcie cennych informacji, zanim te staną się potrzebne.

 

 

2015 05 37 3

 

 

Istnieją różne metody ograniczenia zapotrzebowania na pamięć masową przez zmniejszenie ilości przesyłanych danych materiału wizyjnego, np. skrócenie czasu przechowywania materiału, zapisywanie go w niższej rozdzielczości, zmniejszanie szybkości transferu klatek i stosowanie silniejszej kompresji wideo. Jednak wszystkie te metody mają tą cechę, że w kluczowym momencie może zabraknąć ważnych informacji. 

 

Zoptymalizowana pod kątem dozoru wizyjnego technologia Zipstream firmy Axis jest znacznie wydajniejszą implementacją standardu kompresji H.264, która zmniejsza zapotrzebowanie na przepustowość i pamięć masową średnio o 50% lub więcej. Technologia Zipstream polega na wstawieniu dodatkowego modułu w mechanizmie kompresji wideo kamery sieciowej. Moduł ten zwiększa wagę ważnych szczegółów obrazu zawartych w strumieniu wideo, jednocześnie umożliwiając usunięcie niepotrzebnych danych. Technologia Zipstream firmy Axis obniża koszty pamięci masowej średnio o 50% (lub więcej), bez potrzeby wykonywania drogiej i skomplikowanej integracji.

 

 

2015 05 37 1

 

 

Zanim materiał wizyjny pochodzący z kamer dozorowych zostanie zapisany na dowolnym nośniku, wymaga przetworzenia, aby zmieścił się w dostępnym miejscu. Aby obraz wideo o wysokiej rozdzielczości i z maksymalną liczbą klatek na sekundę zapisać na karcie SD, która jest najpopularniejszym i najbardziej ekonomicznym nośnikiem, pierwotne informacje należy zakodować. Służą do tego algorytmy kompresji wideo, które kodują dane wizyjne przez zmniejszenie ilości informacji i usunięcie danych nadmiarowych. 

 

Algorytmy międzyobrazowej kompresji wideo identyfikują obszary obrazu, które już zostały przesłane i nie muszą być wysyłane ponownie w następnej klatce obrazu. Ponadto algorytm określa dane wideo, które można usunąć bez obniżenia jakości obrazu.

 

Nowoczesne algorytmy kompresji wideo, które dobrze ze sobą współdziałają, tworzą międzynarodowy standard określający składnię strumienia wideo na potrzeby przechowywania, udostępniania i wyświetlania materiału wizyjnego. Obecnie najczęściej używany jest standard kompresji wideo pod nazwą H.264, którego wydajność wystarcza do zapisania materiału z systemu dozoru wizyjnego z kilku dni na jednej karcie SD.

 

Algorytm służący do kompresji materiału wizyjnego zgodnie ze specyfikacją H.264 nie jest częścią standardu — standard obejmuje tylko składnię i metodę odtwarzania. Pozwala to tworzyć udoskonalone rozwiązania kodujące H.264 przy zachowaniu formatu pliku na potrzeby zgodności operacyjnej (czyli zapewnienia zgodności między wideodekoderami). Opracowana przez Axis technologia Zipstream jest wydajniejszą implementacją kodera H.264 na potrzeby wizyjnych systemów dozorowych. Obejmuje ona szereg specjalnych metod, dzięki którym kamery sieciowe mogą generować obraz wideo przy mniejszej zajętości pasma transmisyjnego.

 

 

2015 05 37 2

 

 

Technologia Zipstream firmy Axis jest zbiorem algorytmów działających w kamerze, które analizują strumień wideo w czasie rzeczywistym. Interesujące szczegóły i ruch są zachowywane z zadaną jakością wideo, natomiast specjalny moduł opracowany przez Axis silniej filtruje pozostałe obszary z myślą o optymalnym wykorzystaniu dostępnej przepustowości łącza.

 

Technologia Zipstream firmy Axis w żaden sposób nie zastępuje standardu High Efficiency Video Coding (HEVC)/ITU Telecommunication Standardization Sector (ITU-T) H.265, który został opracowany wspólnie przez ISO/IEC Moving Picture Experts Group (MPEG) oraz ITU-T Video Coding Experts Group (VCEG). Zipstream to rozszerzenie kodera, który po drobnych modyfikacjach można zastosować w wielu standardach kompresji wideo.

 

Technologia Zipstream pozwala korzystać z wyższej rozdzielczości i zwiększyć liczbę szczegółów na potrzeby prac wyjaśniających, a jednocześnie obniża koszty pamięci masowej i umożliwia dłuższe przechowywanie nagrań. Dzięki niej można uzyskać więcej danych w przypadku scen przedstawiających szczególnie ważne lub interesujące zdarzenia oraz mniejszą zajętość pasma transmisji w przypadku scen stosunkowo statycznych.

 

 

Artykuł firmy

Axis Communications Poland Sp. z o.o.

Pin It