MULTIVES to najnowszy produkt Ambient System Sp. z o.o., firmy specjalizującej się w produkcji niezawodnych, certyfikowanych dźwiękowych systemów ostrzegawczych. MULTIVES to sieciowy system Public Address & Voice Evacuation oparty na światłowodowej transmisji cyfrowej − zarówno komunikatów głosowych, alarmowych, jak i komercyjnych.

 

 

2016 04 56 1

 

 

Centrala DSO (ang. VACIE – Voice Alarm and Indicating Equipment) systemu MULTIVES zaprojektowana została zgodnie z europejską normą EN 54-16. System MULTIVES zawiera: urządzenia sterujące, wzmacniacze wielokanałowe z możliwością mostkowania wyjść, a także pulpity mikrofonów strażaka oraz mikrofony strefowe. Wszystkie elementy składowe są atestowane. Sercem systemu jest nowoczesna platforma, która umożliwia cyfrową, skalowalną komunikację pomiędzy wszystkimi elementami systemu, a także pomiędzy innymi zintegrowanymi systemami bezpieczeństwa. System MULTIVES został opracowany z myślą o różnorakim zastosowaniu – świetnie nadaje się zarówno do systemów rozproszonych, jak i zcentralizowanych.

 

Architektura systemu bazuje na połączeniu nie tylko miedzianym, ale i redundantnym światłowodowym typu RING pomiędzy urządzeniami jednostek kontroli oraz innymi elementami systemu. Pozwala to na realizację najbardziej rozległych obszarowo i funkcjonalnie obiektów, na przykład: terminale lotnicze, pola naftowe i rafinerie, centra handlowe czy kompleksy biurowe. Jednocześnie w połączeniu z szeroko konfigurowalną budową jednostek kontroli oraz wielokanałowością i sieciowością wzmacniaczy, możemy tworzyć zwarte systemy dla pojedynczych małych i średnich obiektów, jak i ich większych grup połączonych siecią cyfrową obejmującą do 254 jednostek kontroli. Jedna jednostka kontroli obsługuje do 44 linii głośnikowych przy jednoczesnym nadawaniu do 12 różnych sygnałów audio / komunikatów, co oznacza, że w układzie sieciowym system obsługuje ponad 11 000 linii głośnikowych i może jednocześnie nadawać ponad 2700 różnych komunikatów zapisanych lokalnie na jednostkach kontroli lub pobierać z sieci do 28 kanałów audio dostępnych w każdym punkcie sieci dla każdego mikrofonu strefowego czy jednostki kontroli. Chcąc połączyć system MULTIVES z innym systemem (np. SSP czy BMS) możemy wykorzystać do tego celu wbudowany port szeregowy RS485, zapewniający nieporównywalnie lepszy sposób komunikacji z zewnętrznymi systemami, w porównaniu do wykorzystania kart wejść i wyjść logicznych, jak to miało miejsce dotychczas.

 

Dla Klientów oczekujących podwyższonej niezawodności firma Ambient System Sp. z o.o. przygotowała jednostkę ABT-CU-8LCD z wbudowanym wyświetlaczem dotykowym, która posiada dwie redundantne karty procesorowe zarządzające systemem z możliwością ich wymiany „na gorąco” podczas pracy systemu, a w przypadku utraty połączenia sieciowego w części systemu wydzielone jednostki kontroli zaczynają działać jako autonomiczne systemy. Dzięki temu mamy pewność, że system zawsze zadziała tak, jak powinien. Dodatkowo mamy do wyboru funkcję ,,Black Box”, dzięki której mamy możliwość nagrywania na karty SD komunikatów emitowanych przez mikrofony strażaka w trybie alarmowym.

 

Nowy system MULTIVES cechuje łatwy proces instalacji i uruchomienia. Na przykład, aby wgrać oprogramowanie konfiguracyjne, wystarczy wgrać oprogramowanie do jednej jednostki, a po wykryciu nowego oprogramowania pozostałe jednostki automatycznie zaktualizująswoją wersję oprogramowania. W przypadku rozbudowy systemu wystarczy wgrać docelowe oprogramowanie do istniejącego systemu, a później jedynie dołączać jednostki do docelowej konfiguracji sprzętowej. Każda dokładana jednostka będzie otrzymywała dedykowany dla niej software od jednostek już funkcjonujących w systemie. Dodatkowo dzięki portom komunikacyjnym WAN w jednostkach kontroli i mikrofonie strażaka istnieje możliwość programowania lub przeprowadzania prac konserwacyjnych systemu zdalnie. Wzmacniacze rezerwowe i współdzielone przydzielane są za pośrednictwem wewnętrznych szyn BUS do poszczególnych linii głośnikowych w momencie matrycowania, a nie na stałe. Oznacza to, że np. w przypadku usterki więcej niż jednego wzmacniacza w systemie, wzmacniacz rezerwowy będzie przydzielany do strefy aktualnie wykorzystywanej lub emitującej komunikat o wyższym priorytecie. Natomiast dla funkcji współdzielenia wzmacniacza dużej mocy do dyspozycji mamy cztery sygnały audio (1 dla każdej z 4 szyn BUS) dynamicznie przydzielane do linii głośnikowych w tym samym czasie.

 

Dla obniżenia kosztów systemu możliwe jest wykorzystanie tylko dwóch wzmacniaczy ABT-PA-650B, uzyskując dzięki temu 1300 W mocy do podziału na karty kontroli linii głośnikowych wykorzystując wspólną szynę BUS. Konfiguracja taka obsługuje do 22 stref AB, a w przypadku awarii jednego ze wzmacniaczy, drugi kontynuuje pracę jako wzmacniacz rezerwowy, zapewniając nieprzerwaną pracę systemu. Wszystkie wzmacniacze wykonano w klasie D, co oznacza, że elektronika w nich zastosowana jest wydajna i energooszczędna, co pozwala ograniczyć zapotrzebowanie na moc zasilającą, a dzięki małym rozmiarom wymagają niewiele miejsca w szafie typu RACK. 

 

System MULTIVES, jako jeden z nielicznych, zapewnia cyfrowe przetwarzanie sygnału audio, oferując m.in. trójpasmowy korektor graficzny, osobny dla każdego kanału wejściowego, oraz ośmiopasmowy, osobny dla każdego kanału wyjściowego, wprowadzanie opóźnienia na liniach głośnikowych, czy eliminację sprzężeń akustycznych. Dodatkowo wprowadzono również limiter zabezpieczający wzmacniacze przed przesterowaniem na wejściu. W systemie zastosowano karty kontroli linii głośnikowych (dwu, lub czterokanałowe), umożliwiające pomiar linii trzema metodami − metodą impedancyjną, pętlową i z modułem końca linii ABT-EOL. Dzięki zastosowaniu adaptacyjnego algorytmu kontroli impedancji linii głośnikowych, uzyskano zwiększenie dokładności kontroli impedancji linii poprzez uwzględnianie zmian impedancji wynikającej z normalnej pracy systemu. Dzięki temu unikniemy fałszywych alarmów o uszkodzeniu linii głośnikowej. Dodatkowo system MULTIVES posiada przebadany i certyfikowany z systemem układ przeciwprzepięciowy, umożliwiający podłączanie do systemu linii głośnikowych wychodzących poza obszar chroniony. Jest to jedyne jak dotychczas certyfikowane rozwiązanie z możliwością zastosowania np. na stadionach, czy parkingach.

 

Wygodną funkcją wartą uwagi jest funkcja interkomu, którą obsługują mikrofony strefowe a dzięki której można zredukować koszty instalacji, rezygnując tym samym z tradycyjnego systemu interkomowego. Poza tym każdy mikrofon posiada cztery niezależne wejścia sygnału audio, umożliwiające podłączenie zewnętrznych źródeł, takich jak serwery muzyczne, tunery radiowe czy mikrofony bezprzewodowe. Mikrofon ABT-DMSLCD posiada wbudowany, dotykowy wyświetlacz LCD o przekątnej 4,5”, dzięki któremu szybko i sprawnie przeprowadzimy diagnostykę, czy konfigurację systemu wykorzystując przejrzyste menu, a wbudowana karta komunikacyjna w mikrofonie strażaka ABT-DFMS zapewnia możliwość podłączenia komputera do systemu w dogodnym miejscu bez konieczności przebywania w ciasnym zazwyczaj pomieszczeniu, w którym umieszczona jest centrala systemu. Umożliwia to skrócenie czasu przeglądów i konserwacji. Dodatkowo karta ta umożliwia podłączenie mikrofonu strażaka za pomocą LAN z PoE, jak i za pomocą odpornego na zakłócenia elektromagnetyczne połączenia światłowodowego, pracującego w redundantnej topologii pętlowej wykorzystującej standardowe lub uniepalnione światłowody kategorii OM1 i OM2.

 

Poza systemem MULTIVES firma Ambient System Sp. z o.o. wprowadziła kolejną nowość na polskim rynku. Są to głośniki pożarowe serii ABT-W6 oraz głośnik ABT-S276/AB. Charakteryzują się one wysoką jakością odtwarzanego dźwięku i idealnie nadają się do emisji mowy, jak i muzyki. Głośnik ABT-W6 jest eleganckim głośnikiem wielofunkcyjnym zaprojektowanym pod kątem zapewnienia najwyższych parametrów akustycznych. Solidna i trwała obudowa zabezpiecza głośnik przed aktami wandalizmu. Głośnik przeznaczony jest do montażu naściennego bądź nastropowego. Dodatkowo posiada możliwość montażu podtynkowego, co sprawia że idealnie komponuje się w przestrzeniach, gdzie wymagana jest duża estetyka.

 

Głośniki ABT-W6/AB, oraz ABT-S276/AB posiadają po dwa, niezależne od siebie przetworniki elektroakustyczne w jednej obudowie, oraz dwa transformatory o odczepach mocy 6 W / 3 W / 1,5 W / 0,75 W, dwa zestawy ceramicznych listew zaciskowych oraz dwa bezpieczniki termiczne. Dzięki takiemu rozwiązaniu głośniki przystosowane są do przyłączenia 2 linii głośnikowych A/B, w związku z czym uszkodzenie pojedynczej linii głośnikowej przyłączonej do głośnika, nie powoduje całkowitej utraty obszaru pokrycia strefy działania głośnika.

 

Głośniki zostały zaprojektowane do pracy z wysokim poziomem dźwięku przy maksymalnym ograniczeniu wymaganej mocy. Wysoka sprawność głośników w szerokim zakresie pasma gwarantuje najwyższą zrozumiałość mowy nawet w pomieszczeniach pogłosowych.

 

 

Artykuł firmy Ambient System Sp. z o.o.

www.ambientsystem.pl 

Pin It