Nie ma ważniejszego zadania niż zapewnienie bezpieczeństwa w miejscach, gdzie mieszkamy, pracujemy czy gdzie przechowujemy cenne dla nas rzeczy. W obecnych czasach, gdy spotykamy się z większymi zagrożeniami niż w przeszłości, musimy być na nie jeszcze lepiej przygotowani. Dlatego też sięgamy po coraz bardziej zaawansowane techniczne rozwiązania wchodzące m.in. w zakres systemów sygnalizacji włamań i napadów.

 

 

2015 04 50 1

 

 

Niewątpliwie systemy sygnalizacji włamań i napadów muszą być niezawodne w działaniu, nawet w perspektywie długotrwałej eksploatacji. Już od wielu lat bardzo dobre opinie wśród instalatorów oraz użytkowników zbierają urządzenia z rodziny SPC, które nie tylko wykrywają zagrożenia, ale również mogą posłużyć do budowy systemu kontroli dostępu. Centrale te pozwalają również na realizację pewnych zadań z zakresu automatyki budynku, np. umożliwiają włączenie światła czy zamknięcie bramy za pomocą jako następstwa dowolnie zaistniałego zdarzenia (alarmu, naciśnięcia przycisku, wprowadzenia niewłaściwego numeru PIN itd.).

 

 

Rodzina central SPC

 

Rodzina ekonomicznych central SPC 4000/ 5000/6000 pozwala budować systemy od tych małych do bardzo złożonych (maksymalnie 512 wejść przewodowych/120 wejść bezprzewodowych, z obsługą do 64 drzwi). Urządzenia posiadają certyfikaty zgodne z normami EN 50131 (2009) oraz EN 50136, a to oznacza, że posiadają stopień zabezpieczenia 2 lub 3. 

 

W celu zwiększenia bezpieczeństwa sygnał alarmu może być przekazany trzema niezależnymi kanałami komunikacji: przez sieć GSM, PSTN oraz IP. Dostępne oprogramowanie pozwala w pełni na obsługę tych sygnałów, czy to przez operatora w centrum odbiorów alarmów (SPC com XT), czy to przez użytkownika końcowego (zwykła wiadomość SMS, oprogramowanie SPCanywhere). Według opinii wielu instalatorów instalacja i konfiguracja systemu jest dość prosta zwłaszcza, że dzięki możliwości wyboru rodzaju instalacji (instalacja domowa lub komercyjna) zawęża się liczbę dostępnych opcji i ustawień do niezbędnego minimum. Po wykonaniu instalacji możliwa jest łatwa konserwacja systemu. Mamy do dyspozycji oprogramowanie konfiguracyjne SPC Pro, SPC Safe (zarządzanie plikami konfiguracyjnymi dla wielu lokalizacji) oraz SPC RM (oprogramowanie do automatycznego generowania i analizowania raportów serwisowych). Instalator, który chciałby skonfigurować w podobny sposób kilka central, w celu ułatwienia sobie pracy może skorzystać z tzw. „szybkiego programatora” – urządzenia, które umożliwia szybki transfer plików konfiguracyjnych np. z PC do centrali alarmowej. Programator ten przypomina zwykły pendrive, z tym że poza USB posiada również dodatkowo 10-pinowe złącze, które wpina się do centrali. Wyposażone jest ono w 1 MB pamięci typu flash, co umożliwia zapisanie 100 plików konfiguracyjnych oraz najnowszego firmware.

 

 

2015 04 50 2

 

 

Standardowo nowe centrale SPC obsługują 8 języków (w tym w pełni język polski). W przypadku potrzeby implementacji kolejnych języków wystarczy ściągnąć ze strony internetowej odpowiedni pakiet i zainstalować go w urządzeniu. Możliwe jest przypisanie dla każdego użytkownika innego języka komend wyświetlanych na klawiaturach.

 

Niedawno na rynek wszedł nowy pakiet SPC 3.4, który dotyczy wszystkich typów central tj. serii SPC 4000/5000/6000. Wprowadzono wiele nowych innowacji do systemu, które nie tylko ułatwiają instalację oraz codzienne ich użytkowanie, ale podnoszą poziom bezpieczeństwa i zwiększają stopień niezawodności, zmniejszając ilość fałszywych alarmów. Krótki przegląd tych nowinek znajdziecie Państwo w niniejszym artykule.

 

 

2015 04 50 3

 

 

Detektory ruchu PDM-112, PDM-118

 

Działanie detektora opiera się na technologii pasywnej podczerwieni (PIR). Czujka wykazuje największą skuteczność wykrywania ruchu w przypadku, gdy intruz porusza się prostopadle do stref czułości – zaznaczonych strzałkami na rys. 1 i 2 dla lustra o charakterystyce przestrzennej (standard) i rys. 3 i 4 dla lustra o charakterystyce kurtynowej (opcja).

 

Czujka nie reaguje na ruch osób za ścianą, dużymi meblami, słupami oraz taflami szkła. Próba nieuprawnionego otwarcia obudowy czujki spowoduje alarm sabotażowy. 

 

Produkt może zostać zainstalowany wyłącznie przez wykwalifikowany personel i zgodnie z obowiązującymi przepisami. Nieprawidłowe umiejscowienie czujnika pogarsza jego warunki pracy, może zmniejszać jego skuteczność oraz może prowadzić do fałszywych alarmów. Detektor nadaje się do stosowania w obszarach wewnątrz chronionego obiektu jako element profesjonalnego systemu alarmowego.

 

 

2015 04 52 1

 

 

Podczas instalacji detektora należy:

  • Zwrócić uwagę na prawidłową wysokość montażu.
  • Zwrócić uwagę na prawidłową odległość do obiektów ruchomych takich jak wentylatory / dmuchawy, drzwi, itp.) i świetlówki (co najmniej 0,5 m).
  • Nie wystawiać czujki na bezpośrednie lub odbite światło słoneczne.
  • Nie montować czujki powyżej grzejników / kaloryferów lub bezpośrednio w pobliżu gorących lub zimnych strumieni powietrza.
  • Nie należy kierować „pola widzenia” czujki na obszary, które są narażone na nagłe zmiany temperatury i / lub zmiany wilgotności powietrza.
  • Montować czujki tylko na ścianach o stałej konstrukcji.
  • Nie montować urządzenia na zewnątrz obiektów.
  • Nie usuwać ani nie uszkadzać podzespołów elektronicznych detektora.

 

 

Artykuł firmy Vanderbilt


 

Krzysztof Krasowski

Sales Manager International Sales (Polska i kraje bałtyckie)

Pin It