Zasilacze buforowe serii EN54 firmy PULSAR Sp.j to nowoczesna linia zasilaczy przeznaczonych do systemów przeciwpożarowych. Zaprojektowane zostały zgodnie z wymaganiami norm: PN-EN 54-4:2001 / A2:2007, PN-EN 12101-10:2007, oraz pkt. 12.2 wg Rozp. MSWiA z dn. 20.06.2007 r. (Dz.U. nr 143 poz. 1002) ze zmianami z dn. 27.04.2010 r. Oprócz spełnienia podstawowych wymagań w/w norm zasilacze posiadają szereg nowatorskich rozwiązań i funkcji, omówionych w poniższym artykule.

Zasilacze buforowe serii EN54 firmy Pulsar Sp.j. dostępne są w dwóch podstawowych wersjach, różniących się przede wszystkim sposobem prezentacji parametrów na panelu czołowym.

 

Zasilacze dostępne są w wersji z:

  • wyświetlaczem LED,
  • wyświetlaczem graficzny LCD.

 

Dla obydwu wersji wyświetlacza oferowane są modele o wydajnościach prądowych (IMAXb) – 2 A, 3 A, 5 A, i 7 A.

 

 

Zasilacz z wyświetlaczem LED

 

 

2015 01 28 1

 

 

Zasilacze te, spełniają wszystkie funkcje narzucone przez normy stawiane zasilaczom przeznaczonym do systemów przeciwpożarowych. Ponadto to na wyświetlaczu LED można odczytać następujące parametry bieżące zasilacza:

  • aktualne napięcie na wyjściu,
  • aktualny prąd pobierany przez urządzenia dołączone do zasilacza,
  • rezystancję obwodu akumulatorów, zmierzoną podczas ostatniego testu,
  • aktualną temperaturę akumulatorów,
  • napięcie zasilające (sieciowe).

 

Za pomocą wyświetlacza można w wygodny sposób skonfigurować parametry zasilacza według wymagań użytkownika takie jak:

  • czas opóźnienia sygnalizacji braku sieci,
  • wyłączenie i załączenie sygnalizatora akustycznego,
  • wyłączenie lub załączenie wyświetlacza,
  • załączenie wyjścia technicznego EXTo,
  • ustawić parametry komunikacji zasilacza,
  • w każdej chwili wykonać test akumulatora.

 

Dzięki wyświetlaczowi możemy odczytać bieżące awarie zasilacza jak i historię awarii. Identyfikacja awarii odbywa się za pomocą tabeli kodów (dostarczana z każdym zasilaczem), które wyświetlane są na wyświetlaczu w trzycyfrowej formie. Diody LED na panelu pozwalają na szybką ocenę stanu pracy zasilacza bez wchodzenia w menu. 

 

 

Zasilacz z wyświetlaczem LCD 

 

 

2015 01 28 2

 

 

Zasilacze w wersji z wyświetlaczem graficznym LCD pozwalają na jeszcze pełniejszą i bardziej komfortową kontrolę nad parametrami i konfiguracją zasilacza. 

 

Po jego pierwszym załączeniu mamy możliwość wyboru jednego z kilkunastu dostępnych języków komunikacji z użytkownikiem. Język oczywiście można zmienić również później.

 

Dodatkowo prócz głównego ekranu, na którym dostępne są podstawowe parametry pracy zasilacza, dostępne są cztery podstawowe ekrany:

  1. Ekran parametrów bieżących (napięcia na wyjściach AUX1, AUX2. napięcie baterii, temperatura baterii, napięcie zasilające).
  2. Ekran bieżących awarii – wyświetlający awarie, które występują w danej chwili pracy zasilacza. 
  3. Ekran historii parametrów – wyświetla w formie wykresu w funkcji czasu parametry zasilacza (napięcia wyjściowe, napięcie baterii, napięcie zasilające, prąd, temperaturę). Na wykresie można zmieniać zakres osi czasu, co pozwala na odczyt parametrów z interesującego nas zakresu czasowego.
  4. Ekran historii zdarzeń – pozwalający podglądnąć informacje o zdarzeniach (np. start zasilacza, wyłączenie) oraz o awariach zapisanych w historii. Podawane jest to w formie data + opis i kod zdarzenia.

 

Do ustawień konfiguracyjnych zasilacza służy menu nastawy zasilacza, podzielone ono zostało na trzy części:

Menu Zasilacz − Pozwalające na ustawienie takich parametrów jak: sygnalizacja dźwiękowa, opóźnienie sygnalizacji wyjścia zaniku sieci, załączenie/ wyłączenie dodatkowego wyjścia technicznego EXTo oraz zmianę parametrów komunikacji zasilacza. Również z tego menu można w każdej chwili wyzwalać test akumulatora.

Menu Pulpit − Umożliwia na ustawienie opcji t.j. data, czas, język, podświetlenie zasilacza, jasność, kontrast i wygaszenie wyświetlacza.

Menu hasło − Daje możliwość na ustawienie trzech poziomów dostępu do zasilacza zabezpieczonych osobnymi hasłami:

  1. blokada klawiatury – dostępny jest tylko ekran główny zasilacza, bez podania hasła nie można wejść do dalszych menu,
  2. użytkownik – pozwala na podgląd parametrów zasilacza i zmianę podstawowych parametrów jak język, data, czas, podświetlenie,
  3. instalator – pozwala na pełną kontrolę i konfigurację parametrów zasilacza.

 

Więcej informacji o przedstawionej serii zasilaczy jak i również innych seriach można znaleźć na stronie producenta www.pulsar.pl.

 

 

Artykuł firmy Pulsar Sp.j.

Pin It