Firma PULSAR wprowadziła na rynek certyfikowane zasilacze buforowe serii EN54 (RED POWER). Zasilacze te dedykowane są do systemów przeciwpożarowych stanowiąc bardzo ważne ogniwo w prawidłowo zaprojektowanej instalacji. Zapewniają one prawidłowe zasilanie odbiorników z głównego zasilania jak i rezerwowego.

Zasilacze buforowe przeznaczone do systemów sygnalizacji pożarowej oraz systemów rozprzestrzeniania dymu i ciepła muszą być zaprojektowane zgodnie z wymogami norm i regulacji prawnych:

  • PN-EN 54-4:2001 / A2:2007 Systemy sygnalizacji pożarowej,
  • PN-EN 12101-10:2007 Systemy kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła,
  • pkt. 12.2 wg Rozp. MSWiA z dn. 20.06.2007 (Dz.U. nr 143 poz. 1002) ze zmianami z 27.04.2010 r. 

 

Ponadto zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 kwietnia 2010 r. urządzenia służące zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego lub ochronie zdrowia i życia oraz mienia, muszą pozytywnie przejść proces dopuszczenia do użytkowania, który potwierdzony zostanie odpowiednim świadectwem. Dopuszczenie może zostać wydane dopiero po uprzednim ustaleniu, że poziom bezpieczeństwa wyrobu nie jest niższy od określonego w Polskich Normach lub wymaganiach techniczno- użytkowych.

 

 

2015 01 26 1

 

 

Wszystkie powyższe wymagania i wytyczne wiążą się z przeprowadzeniem skomplikowanych badań przez laboratorium akredytowane gdzie zasilacze poddawane są badaniom:

  • funkcjonalnym, 
  • środowiskowym,
  • kompatybilności elektromagnetycznej.

 

Ponadto producent zasilaczy musi przejść pozytywnie zakładową kontrolę produkcji ZKP za pośrednictwem zespołu audytorów oceniających:

  • sposób prowadzenia dokumentacji,
  • organizację w zakładzie produkcyjnym.

 

Uwieńczeniem spełnienia wszystkich powyższych wymagań jest otrzymanie certyfikatu stałości właściwości użytkowych oraz świadectwa dopuszczenia.

 

Zasilacze serii EN54 – RED POWER pozytywnie przeszły powyższy taki proces zgodnie z 2 klasą środowiskową.

 

 

2015 01 26 2

 

 

Zasilacze serii EN54 są w stanie dostarczyć (w zależności od modelu) do odbiornika prąd ciągły IMAXb w przedziale od 2A do 7A. Prądy IMAXa i IMAXb definiowane są przez normę w następujący sposób:

  • IMAXa – maksymalny prąd obciążenia w stanie dozorowania;
  • IMAXb – maksymalny krótkotrwały prąd wyjściowy niezbędny np. przy aktywowaniu systemu kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła. 

 

Norma wymaga także by zasilacz posiadał dwa niezależnie zabezpieczone wyjścia zasilania AUX1 i AUX2. 

 

Zasilacze współpracują z akumulatorami kwasowymi żelowymi typu SLA od 17 Ah do 42 Ah co zapewnia długi czas podtrzymania pracy systemu przy braku głównego źródła zasilania.

 

Dla powyższych zasilaczy zostały stworzone dodatkowe moduły listew bezpiecznikowych EN54-LB4 i EN54-LB8, które umożliwiają zwielokrotnienie liczby niezależnie zabezpieczonych wyjść zasilania odpowiednio do 4 i 8.

 

Rozwiązanie to pozwoli uniknąć awarii całego systemu w przypadku gdyby nastąpiło uszkodzenie (zwarcie na linii) któregokolwiek z dołączonych dodatkowych odbiorników.

 

Zgodnie z rozporządzeniem MSWiA z dnia 20.06.2007 roku pkt. 12.2 − zasilacze muszą posiadać także układ sygnalizacji wysokiej rezystancji wewnętrznej baterii i przyłączonej do niej elementów obwodu (przewody, bezpiecznik itp.). System ten jest istotny – dlatego, że nawet przy sprawnie działającym systemie przyłączone akumulatory z biegiem czasu ulegają zużyciu. Z tego względu zasilacz musi zasygnalizować taką sytuację odpowiednim sygnałem alarmowym na wyjściu awarii zbiorczej, którego obecność wymagana jest przez normę. 

 

 

2015 01 26 3

 

 

Niewątpliwie można zauważyć poprzez pryzmat przytoczonych norm jak duży nacisk kładziony jest na monitorowanie obwodu zasilania rezerwowego (baterie akumulatorów).

 

Z pewnością ma to duży wpływ na to, że profesjonalne zasilacze do systemów przeciwpożarowych wyposażone są w układy automatyki mikroprocesorowej.

 

 

Artykuł firmy Pulsar Sp.j.

 

Kontakt do firmy:
Siedlec 150, 32-744 Łapczyca
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.pulsar.pl

Pin It