Przetwornik obrazu lub sensor to rdzeń kamery, który rejestruje obraz i zamienia go na sygnał wideo. To swoistego rodzaju brama pomiędzy światłem wpadającym do kamery przez obiektyw a sygnałem elektrycznym. Przetwornik pracuje podobnie jak siatkówka ludzkiego oka. W siatkówce czopki i pręciki zamieniają światło na sygnały elektryczne – podobnie dzieje się to w przetworniku CCD/CMOS w kamerze. Sensor reaguje na światło i zamienia je na elektrony. Przy użyciu wzmacniaczy są one zamieniane na potencjał elektryczny, z którego następnie tworzony jest standardowy sygnał wideo.

Ważne jest, aby uświadomić sobie, że sensor obrazu jest kluczowym elementem, który decyduje o jakości obrazu z kamery. Zazwyczaj większe przetworniki obrazu zapewniają doskonałą jakość, a co za tym idzie są bardziej kosztowne. Z tego powodu istnieje kilka rozmiarów sensorów, które są starannie wybrane w zależności od typu kamery, jaki i jej zastosowania. Przez ponad dwie dekady kluczowym typem sensora był przetwornik CCD. Jednakże od dłuższego czasu obserwujemy ogromny rozwój technologii CMOS.

 

 

2015 01 8 1

Rys. 1. Porównanie przetwornika CCD do CMOS

 

 

Przy wyborze kamery warto zwrócić uwagę na rozmiar przetwornika obrazu. Tak naprawdę to jeden z pierwszych elementów, który powie nam cokolwiek na temat jakości kamery. Jego wielkość mierzona jest po przekątnej. Generalnie niezależnie czy mamy do czynienia z sensorem CCD czy CMOS – jego większy rozmiar przekłada się bezpośrednio na jakość obrazu. Zwiększając rozmiar przy zachowaniu takiej samej rozdzielczości przetwornika − zwiększamy rozmiar pojedynczego piksela. Przykładowe zalety stosowania większych przetworników obrazu to:

  • większa czułość,
  • zmniejszony efekt smear,
  • lepszy stosunek sygnał do szum,
  • możliwość stosowania lepszych obiektywów,
  • lepszy zakres dynamiki.

 

 

2015 01 8 2

Rys. 2. Przykładowe, najbardziej popularne rozmiary sensorów

 

 

Przetworniki CCD dzielą się na dwa typy w zależności od ich struktury i metody użytej do transferu ładunku. Są to przetworniki IT CCD oraz FIT CCD. Przetwornik FIT posiada dodatkowy obszar na przechowywanie zgromadzonych ładunków. Pozwala to w znaczący sposób zredukować efekt smear, zwiększając jednakże złożoność przetwornika, a przez to i jego cenę. Rozwój przetworników CCD IT, dzięki wykorzystaniu technologii HAD oraz On-Chip Lens pozwolił uzyskać redukcję efektu smear do akceptowalnego poziomu, a co za tym idzie stosowanie tańszych i prostszych rozwiązań CCD IT.

 

 

2015 01 9 1

Rys. 3 Zasada działania przetwornika IT CCD oraz FIT CCD

 

 

2015 01 9 2

Rys. 4. Schemat działania mechanizmu On-Chip Lens

 

 

(...)

 

 

Piotr Łancewicz – pasjonat zagadnień z zakresu telewizji dozorowej; od wielu lat związany ze środowiskiem monitoringu wizyjnego, specjalizuje się w technologii kamer IP; od ponad 2 lat związany bezpośrednio z producentem kamer i przetworników co pozwala zgłębiać wiedzę u źródła.

Pin It