Kamery szybkoobrotowe to jedne z najbardziej zaawansowanych urządzeń w monitoringu wizyjnym. Poprzez wykorzystanie zdolności obrotu oraz zbliżenia dają bardzo duże możliwości w wykrywaniu zagrożeń oraz przestępstw. Instalowane wysoko pozwalają dyskretnie obserwować, a w razie potrzeby operator może podążać za poruszającym się obiektem. W systemach składających się z kilkudziesięciu kamer operator nie zawsze jest w stanie dostrzec ruch i odpowiednio szybko zareagować. Dlatego też czasem warto zainwestować w funkcjonalność, która pozwoli odpowiednio szybko zareagować niezależnie od pory dnia lub nocy.

Standardowy PTZ

 

Kamery szybkoobrotowe wykorzystywane są zarówno w dużych monitoringach, jak i w małych obiektach lub domkach jednorodzinnych. W monitoringach miejskich są to podstawowe kamery, które poprzez swoje techniczne możliwości pozwalają operatorowi odpowiednio szybko zareagować i zmienić pole widzenia. Mniejsze instalacje, które nie posiadają 24 godzinnej obsady operatora powinny zostać odpowiednio skonfigurowane przez instalatora. Każda kamera szybkoobrotowa posiada szereg funkcjonalności – presety, skany, trasy, ścieżki. Funkcje te pozwalają tak zaprogramować pole widzenia kamery, aby najdokładniej obserwować dany obszar jednak ustawienie powyższych funkcji jest czasochłonne i nie zawsze daje oczekiwane efekty. Czasami zdarza się, że kamera której trasa trwa kilka minut nie obserwuje miejsca w którym doszło do interesującego nas zdarzenia. Taka sytuacja jest możliwa do wyeliminowania jedynie przy połączeniu kamery szybkoobrotowej ze stałopozycyjną o szerokim kącie widzenia, która będzie pokrywała większość planu obserwacyjnego z niewielką szczegółowością. Takie połączenie daje największe możliwości identyfikacyjne zaistniałego zdarzenia, bez wykorzystania inteligentnych funkcji kamer szybkoobrotowych z funkcją śledzenia.

 

 

2014 06 58 1

 

 

Gdzie i co śledzić?

 

Megapikselowa kamera szybkoobrotowa BCS-SDIP8230I to kamera, która poza funkcjami standardowymi (presetami, trasami, skanami, ścieżkami) posiada również funkcję automatycznego śledzenia poruszających się obiektów oraz inne funkcje analizy obrazu. Wykorzystanie tej funkcjonalności powinno być dokładnie uzgodnione i przedstawione inwestorowi. Funkcjonalność automatycznego śledzenia nie sprawdza się w każdych warunkach i dopiero jej odpowiednia konfiguracja po instalacji umożliwia kamerze prawidłowe działanie. Kamery szybkoobrotowej BCS-SDIP8230I najlepiej sprawdzają się na parkingach i miejscach, w których ruch jest umiarkowany lub nieduży. Zbyt duże natężenie poruszających się obiektów może powodować nieprawidłowe działanie analizy obrazu i przeskakiwanie kamery pomiędzy kilkoma poruszającymi się obiektami. Konfiguracja funkcji automatycznego śledzenia umożliwia dopasowanie czułości śledzenia i wielkości obiektu, za którym kamera ma podążać. Start automatycznego śledzenia rozpoczyna się z zaprogramowanej wcześniej pozycji, która powinna mieć najszerszy możliwy plan. Po zakończeniu śledzenia, lub w przypadku skrajnym, gdy kamera zgubi obiekt − wraca ona do pozycji startowej i pozostaje w gotowości do dalszego śledzenia. Taka funkcjonalność pozwala na obserwowanie szerokiego planu i po wykryciu ruchu zbliżenie do poruszającego się obiektu.

 

 

Analiza obrazu

 

W analogowych rozwiązaniach detekcja ruchu realizowana była przez rejestrator, co powodowało duże obciążenie procesora. Rozwiązania IP przeniosły całą analizę obrazu do kamery, która obecnie realizuje inteligentną detekcję ruchu i przekazuje stan alarmowy do rejestratora − jednocześnie odciążając urządzenie. W niedługiej przyszłości kamery stałopozycyjne BCS będą posiadały funkcję analizy obrazu. Będą to funkcje typu: przekroczenie wirtualnej linii, pozostawienie obiektu, zaginięcie obiektu, lub wykrycie ruchu w strefie. W obecnej ofercie taką analizę obrazu oferuje nam właśnie kamera BCS-SDIP8230I. Ustawienia funkcji są intuicyjne i łatwe do zaprogramowania, a jednocześnie pozwalają zaalarmować operatora, lub użytkownika systemu o zaistnieniu danej sytuacji w analizowanym obrazie. Kamera sama będzie mogła dodatkowo uruchomić jedno z wyjść przekaźnikowych, nagrywać obraz na wbudowanej karcie, lub wysłać maila do administratora systemu z daną informacją. Zastosowanie wysokiej rozdzielczości, możliwości obracania kamerą i automatyczne zbliżenie śledzonego obiektu − daje nam w efekcie idealne urządzenie do implementacji w systemach telewizji przemysłowej. Inteligentne funkcje analizy obrazu i automatyka pozwalają na zaprogramowanie kamery tak, aby reagowała sama i powiadamiała administratora o wykrytym zagrożeniu.

 

 

Marcin Morzyk – specjalista ds. produktu

 

Pin It