Bez względu na realizowaną ochronę obiektu, czy to pod kątem kradzieży czy ochrony przeciwpożarowej podstawowym zagadnieniem jest zapewnienie skutecznej sygnalizacji zagrożenia. Zagadnienie to często wymaga indywidualnego podejścia do realizowanej aplikacji, tak aby rozwiązać potencjalne problemy już na etapie projektu. Niniejszy artykuł ma za zadanie przybliżyć temat stosowania sygnalizatorów głosowych, które stanowią niewątpliwie ciekawą i atrakcyjną cenowo alternatywę dla klasycznych sygnalizatorów akustycznych.

Jedną z ważniejszych aplikacji, w których stosowane są coraz częściej sygnalizatory głosowe jest system sygnalizacji pożaru. W systemach SAP mamy do czynienia z sytuacją, gdy komunikat alarmowy musi być rozpoznany oraz prawidłowo zinterpretowany, ponieważ od tego zależy dalsze postępowanie w przypadku ewentualnej akcji ratowniczej, co ma z kolei znaczący wpływ na bezpieczeństwo osób przebywających w budynku. W odróżnieniu od klasycznych sygnalizatorów akustycznych sygnalizatory z komunikatem słownym umożliwiają generowanie sygnału alarmowego akustycznego uzupełnionego o komunikat słowny. Przykładem takiego sygnalizatora może być sygnalizator SG-Pgw. Sygnalizator SG-Pgw jest sygnalizatorem wewnętrznym przewidzianym do stosowania w systemach sygnalizacji pożaru. W sygnalizatorze tym użytkownik może w dowolny sposób kreować treść komunikatu słownego (np. wersje wielojęzyczne komunikatu alarmowego). Jedynym ograniczeniem jest długość komunikatu, która nie może przekraczać 60 s. Sygnalizatory te, dzięki zastosowaniu głośnika jako źródła dźwięku, generują dźwięk wysokiej jakości. Dodatkowo umożliwiają budowanie sieci sygnalizatorów pracujących synchronicznie. Możliwość ta jest bardzo przydatna, gdy sygnalizacja realizowana jest w korytarzach, większych powierzchniach itp. Poprzez zastosowanie mechanizmu synchronizacji, wyeliminowany zostaje pogłos pomiędzy sygnalizatorami. Głównym obszarem zastosowań tego typu urządzeń są wszelkiego rodzaju małe hotele, pensjonaty (gdzie liczba miejsc noclegowych jest mniejsza niż wymagana dla DSO), obszary w których mogą przebywać osoby nieprzeszkolone w zakresie ewakuacji. Sygnalizatory głosowe zapewniają skuteczną sygnalizację, pozostając jednocześnie w przedziale cenowym sygnalizatorów akustycznych. W przypadku, gdy zależy nam na uzyskaniu znacznego natężenia dźwięku, możemy zastosować sygnalizator SGO-Pgz2. W odróżnieniu od sygnalizatora SG-Pgw, SGO-Pgz2 może pracować na zewnątrz pomieszczeń, w sygnalizatorze tym zwiększono również natężenie generowanego dźwięku oraz umieszczono człon optyczny. Dzięki zastosowaniu palników ksenonowych, generowany sygnał alarmowy widoczny jest ze znacznej odległości. Sygnalizatory SG-Pgw oraz SGO-Pgz2 spełniają wymagania norm PN-EN 54-3:2003+A2:2007 oraz PN-EN 54-23:2010 (SGO-Pgz2). Uzyskały również Świadectwo Dopuszczenia do użytkowania wydane przez CNBOP-PIB.

 

 

2014 06 11 3

 

 

Kolejnymi sektorami, w których możemy mówić o szerokim stosowaniu sygnalizatorów z komunikatem głosowym są: sektor systemów sygnalizacji włamania, jak również sektor automatyki przemysłowej. W systemach włamania i napadu często mamy do czynienia z potrzebą sygnalizowania kilku zdarzeń, uzależnionych np. od stanu czujki, bariery itp. W momencie wystąpienia alarmu, użytkownik od razu chciałby wiedzieć w jakiej strefie wystąpiło zdarzenie. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku, firma W2 wprowadziła do oferty sygnalizator SG-Wgw. Sygnalizator może generować do sześciu różnych sekwencji alarmowych w zależności od stanu wejść wyzwalających. Sygnalizator umożliwia odtwarzanie dowolnego dźwięku *.wav o czasie trwania do 65 s. Parametry sygnalizatora programowane są w dedykowanym oprogramowaniu na komputer PC. Oprogramowanie umożliwia wybranie trybu pracy sygnalizatora, tworzenie sekwencji alarmowych, cyfrową filtrację nagrania. W wyniku pracy programu generowany jest plik konfiguracyjny. Plik konfiguracyjny przenoszony jest do sygnalizatora za pomocą karty SD. Sygnalizator ten znajduje również zastosowanie w przypadku sektora automatyki przemysłowej. Doskonale nadaje się jako element nowo budowanych maszyn, tak aby podnosić ergonomię obsługi. W przypadku automatyki, możliwe jest generowanie różnych komunikatów dotyczących zaistniałej awarii, bądź bieżącego stanu maszyny, np. „Uwaga, koniec materiału w zasobniku”. Warto też zwrócić uwagę, że sygnalizator może być stosowany w aplikacjach, gdzie wymagany jest nietypowy wzór dźwięku alarmowego, nieobjęty standardowymi wzorcami. Jeżeli projektant/inwestor udostępni plik *.wav ze wzorem wymaganego sygnału, możliwe jest „przekopiowanie wzorca” do sygnalizatora.

 

W sektorze automatyki często spotykane są maszyny przeznaczone do „mycia” po zakończonym cyklu produkcyjnym. W przypadku tego typu aplikacji niezbędne jest zastosowanie sygnalizatorów o zwiększonym stopniu ochrony IP. Rozwiązaniem tego problemu może być stosowanie sygnalizatora SG-Wgw IP65 firmy W2. Sygnalizator ten funkcjonalnie jest zgodny z sygnalizatorem SG-Wgw, natomiast jego obudowa zapewnia wysoki stopień ochrony IP.

 

Istnieje wiele innych aplikacji, w których można stosować sygnalizatory z komunikatem głosowym. Wybór sygnalizatora podyktowany jest licznymi parametrami − np. wymaganym natężeniem dźwięku, stopniem ochrony IP, liczbą odtwarzanych komunikatów itp. W celu prawidłowego dobrania sygnalizatora do aplikacji należy zapoznać się z parametrami wyrobów, które są dostępne na stronie internetowej producenta: www.w2.com.pl

 

 

Artykuł firmy W2

 

 

Szymon Ratajski – starszy konstruktor w firmie W2

Pin It