MURENA PLUS dzięki wykorzystaniu efektu Dopplera z modulacją dwóch częstotliwości potrafi określić odległość, wymiary i kierunek poruszania się intruza. Analiza częstotliwości sygnału przy użyciu DSP (Digital Signal Processor) wraz z analizą metodą logiki rozmytej zapewnia doskonałą identyfikację obiektu i klasyfikację zagrożenia, zgodnie z ustawionymi wcześniej parametrami. Czujka posiada trzy przekaźniki: alarm, sabotaż, usterka techniczna oraz wyjście specjalne RS485 do programowania czujki, zbierania danych bezpośrednio poprzez magistralę szeregową lub dedykowany moduł konwertera RS485 na Ethernet z możliwością jednoczesnego zasilania czujki poprzez PoE.

 

 

2015 04 35 1

 

 

MURENA PLUS to cyfrowa czujka mikrofalowa, wykorzystująca efekt Dopplera. Czujka działa w oparciu o analizę sygnału metodą logiki rozmytej (Fuzzy Logic) i przeznaczona jest do ochrony zewnętrznej fasad, balkonów, tarasów, wejść, dojść, stref martwych itp. 

 

Analiza sygnału metodą logiki rozmytej zapewnia niespotykaną do tej pory identyfikację obiektu i jego klasyfikację w skali zagrożenia. Szczegółowa analiza ruchu przeprowadzana przez czujkę umożliwia określenie czy obiekt się zbliża, oddala czy porusza w poprzek strefy detekcji − co zapewnia zdecydowanie lepsze wykrywanie (bez zwiększania czułości) obiektów przemieszczających się w poprzek, co jest zazwyczaj pewną trudnością ze względu na wykorzystywany efekt Dopplera. Dzięki funkcji SRTD (Short Range Target Discrimination) czujka potrafi odróżnić ruch blisko czujnika spowodowany przez małe zwierzęta, ptaki, których obecność mogłaby generować niechciane alarmy.

 

 

2015 04 36 1

Rys. 1. Obrazowe przedstawienie prawidłowego montażu MURENY kurtynowej

 

2015 04 36 2

Rys. 2. Przykład zabezpieczenia otworów okiennych i balkonowych domu

 

 

Szczególnym przypadkiem czujki MURENA PLUS jest MURENA PLUS CURTAIN. Posiada ona ten sam procesor i wykorzystuje tę samą metodę analizy sygnału, ale dzięki specjalnej antenie i zastosowanemu innemu algorytmowi może być wykorzystana jako „kurtyna” i skutecznie wykrywać intruza, który przemieszcza się w poprzek strefy detekcji czujki. Ponadto możliwe jest określenie rozmiaru poruszającego się obiektu oraz ograniczenie zakresu strefy detekcji jak w standardowej MURENIE.

 

 

2015 04 36 3

Rys. 3. Przykład niepełnego zabezpieczenia ze względu na istniejącą przegrodę/filar

 

2015 04 36 4

Rys. 4. W takim przypadku należy zastosować drugą czujkę celem zabezpieczenia martwej strefy

 

 

Porady techniczne

 

MURENY PLUS CURTAIN nie należy stosować w otwartej przestrzeni. Należy instalować ją na stabilnych płaszczyznach, unikając wrót, bram wjazdowych mogących drgać lub poruszać się, a także bram segmentowych z tworzywa sztucznego. W polu widzenia MURENY PLUS CURTAIN nie mogą znajdować się rury, którymi płynie woda np. plastikowe, a także rynny metalowe, które działając jak lustro będą powodować, że czujka może „widzieć za sobą”. W przypadku występowania przegród, ścian, okapów itp. należy zastosować więcej niż jedną czujkę w celu zniwelowania martwych stref. Zalecane jest używanie dedykowanego uchwytu 30 cm pod kątem bliskim 45° względem pionowej ściany, tak aby wiązka mikrofalowa „ślizgała się po ścianie”. Ważne by minimalna wysokość instalacji wynosiła 2,5 metra, a czujka znajdowała się pod kątem nachylenia 45°. Pozwoli to na osiągnięcie dedykowanego zasięgu czujki, czyli 12 m. Należy pamiętać, że zasięg ten nie jest wyznaczony przez prostokąt, lecz wycinek koła ze środkiem przy antenie czujki, dlatego czujka powieszona na 12 m będzie sięgać do przeciwległego rogu też na 12 m, czyli w obrazie prostokątnym jedynie na 8 m. Zalecane jest zastosowywanie daszka ochronnego MURENA-RS.

 

 

2015 04 36 5

Rys. 5. Przykład szeregowego ustawienia czujek celem zabezpieczenia dłuższej ściany

 

2015 04 36 6

Rys. 6. Inne możliwe rozwiązanie z dwoma czujkami skierowanymi na siebie. W tym przypadku należy je ustawić na różnych kanałach modulacji

 

 

Artykuł firmy CIAS Sp. z o.o.

Pin It