04Otaczająca nas rzeczywistość wymusza zmiany w podejściu do technologii, a bezpieczeństwo to już nie tylko skuteczna i niezawodna ochrona, to również dbałość o środowisko. Trudno rozmawiać o kompromisach, kiedy na szali kładziemy jednocześnie bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej, ale na szczęście w przypadku najnowocześniejszych ogniw paliwowych nie wybieramy pomiędzy skutecznością i ekologią.

 

Technologia wykorzystywana w ogniwach paliwowych SFC Energy polega na pozyskiwaniu energii z metanolu wykorzystując przy tym zachodzące reakcje chemiczne. Jest to sposób wysoce ekonomiczny oraz przyjazny środowisku.

Innowacyjne ogniwa paliwowe charakteryzuje wysoka sprawność – inaczej gęstość energii, gdyż 10 litrów metanolu zawiera 11,1 kWh energii.

Proces produkcji energii w tych urządzeniach odbywa się poprzez reakcję chemiczną a w efekcie poza energią elektryczną ogniwo oddaje ciepło, czystą wodę i śladowe ilości CO2. Co istotne w reakcji chemicznej nie dochodzi do spalania paliwa, więc wszelkie ryzyko z tym związane zostało zminimalizowane, dlatego ogniwa paliwowe SFC Energy mogą być używane w pomieszczeniach zamkniętych oraz pojazdach.

Kompaktowy rozmiar, mobilność i niezawodność!

Nowoczesna konstrukcja zapewnia urządzeniom niską wagę i niewielkie rozmiary, co w połączeniu z niezawodnością i trwałością ogniw sprawia, że doskonale sprawdzają się w trudnych warunkach i niedostępnych miejscach. Ogniwa paliwowe wykorzystujące metanol z powodzeniem używane są w rozwiązaniach mobilnych i off -gridowych – szczególnie tych o znaczeniu krytycznym, gdzie dostęp do energii elektrycznej musi być zapewniany nieprzerwanie. Ogniwa EFOY Pro są mobilne, lekkie i niezawodne.

 

01

 

Nie wymagają przeglądów, nadzoru człowieka i mogą pracować bezobsługowo przez wiele tygodni

Istotną cechą omawianych ogniw jest prosta i bezpieczna obsługa. Dzięki możliwości podłączenia kilku kartridży do jednego urządzenia zyskujemy bardzo długi maksymalny czas pracy ogniwa i nie musimy codziennie uzupełniać paliwa, co jest szczególnie ważne dla odległych instalacji off-gridowych. Zmniejsza to znacząco koszty eksploatacji i umożliwia wykorzystywanie urządzeń wszędzie tam, gdzie tradycyjne generatory nie są w stanie sprostać wyzwaniom.

Cztery 28-litrowe kartridże mogą autonomicznie zasilać urządzenie o mocy 50 w przez około 26 tygodni

02Metanol wykorzystywany do produkcji energii dostarczany jest w poręcznych kartridżach o zróżnicowanych pojemnościach, dzięki czemu transport, jak i wymiana nie stanowi problemu i co istotne – jest bezpieczna.

Nowoczesna technologia pozwala nadzorować pracę urządzenia poprzez połączenie z internetem, dlatego obsługa ogniw nie wymaga oddelegowania w tym celu na miejsce technika.

Emisja zanieczyszczeń bliska zeru a głośność pracy na poziomie wentylatora biurowego

Ogniwa paliwowe podczas pracy są bardzo ciche – emisja hałasu jest na poziomie wentylatora, lodówki czy klimatyzatora. Są praktycznie niewykrywalne w terenie, a wewnątrz pomieszczeń, nie stanowią uciążliwego problemu.

Ogniwa paliwowe w zależności od przeznaczenia występują w kilku wariantach, od małych mieszczących się w plecaku, po mocniejsze, które można zamontować w pojeździe lub szafie sterowniczej – dzięki temu rozwiązanie jest skalowalne w zależności od zapotrzebowania na energię.

Rozwiązania SFC Energy współpracują z różnymi akumulatorami

Ogniwa paliwowe obsługują akumulatory różnych rodzajów – od klasycznych kwasowych poprzez żelowe oraz AGM, po najbardziej zaawansowane LiFePo4 z zintegrowanymi modułami zabezpieczającymi BMS. Co wydaje się bardzo istotnym – uruchomienie urządzenia nie wymaga interakcji użytkownika, następuje automatycznie, kiedy poziom naładowania akumulatorów spadnie poniżej określonego napięcia.

Po naładowaniu akumulatorów ogniwo paliwowe automatycznie zakończy proces ładowania i przejdzie w tryb czuwania.

Rozwiązania paliwowe SFC Energy z powodzeniem wykorzystywane są obecnie przez służby ratownicze, wojsko oraz w specjalistycznych projektach związanych z ochroną w trudnych i wymagających warunkach.

 

 

03Wojciech Wesołek
Linc Polska

 

 

 

 

 

 

 

 

Pin It