Rośnie liczba przestępstw komputerowych oraz dokonywanych za pomocą telefonu komórkowego. Na miejscu przestępstwa nie ma odcisków palców, pobranie linii papilarnych przestępcy już nie wystarczy. Co robić kiedy jedynym śladem jest głos?

Nękanie telefoniczne. Czy sprawca jest nie do wykrycia?
Jak tylko pani Marzena wejdzie do biura odbiera połączenie telefoniczne. Słyszy obelgi i wyzwiska. Ktoś bezpodstawnie oskarża ją o romans z mężczyzną. Przez kolejne dni jest to samo: setki telefonów, SMS-ów z wyzwiskami. I tak przez długie tygodnie i miesiące. Połączenie realizowane są z niezarejestrowanych kart prepaid, więc operator nie może stwierdzić do kogo należą, ale potrafi ustalić lokalizację dzwoniącego. Pani Marzena rejestruje i nagrywa przychodzące telefony z oskarżeniami i zgłasza sprawę na policję. Teraz już ma swoje podejrzenia. Policja szybko wszczyna śledxtwo. Niestety, po paru miesiącach dochodzenie umorzono, sprawca nie zostaje ukarany. Wydaje się, że sytuacja jest beznadziejna.
Pani Marzena nie ustępuje. Swoją historią zainteresowała reportera popularnego programu TVN pt: „Uwaga" (Program TVN pt: „Uwaga" z dnia 20.05. 2014 roku, reporter Maciej Wójcik). Reporterzy tvn skontakowali się z ekspertami telekomunikacji i po nitce do kłębka, trafili do Zbigniewa Marcinkowskiego z firmy Algotech. Teraz stało się dla nich jasne, że wystarczy nagrać głos osoby podejrzewanej przez panią Marzenę i porównać z próbkami wcześniejszych nagrań telefonicznych, aby wyjaśnić sprawę. Nagrania dokonano na zwyczajnym tablecie, na hałaśliwym korytarzu wielopiętrowego bloku w Sosnowcu. Kilka minut później pan Zbigniew porównał obie próbki głosu, używając specjalistycznego oprogramowania służącego identyfikacji głosu firmy Nuance Communications. Analiza trwała krócej niż samo nagranie. Wykresy obu próbek głosowych były jednakowe, co oznaczało, że prawdopodobieństwo potwierdzenia sprawcy wynosi ponad 90%. Pani Marzena nie kryła satysfakcji, wróci ze swoją sprawą na policję.
Dzięki interwencji reporterów programu TVN miliony telewidzów na własne oczy przekonało się, że sprawcy stalkingu, jak fachowo nazywa się uporczywe nękanie, nie powinni czuć się dłużej bezkarni. Od paru lat policja i inne służby bezpieczeństwa wielu krajów na świecie korzystają z oprogramowania do analizy głosu.

 

Technologie biometryczne dla wojska, wywiadu i organów ścigania
Linie papilarne, układ krwionośny palca, głos, kształt dłoni, geometria twarzy i tęczówki, kod DNA, chód – wszystko to są indywidualne i unikalne cechy każdego człowieka. Każda z tych cech umożliwia identyfikację osoby. Na świecie technologie biometryczne od lat wykorzystywane są w wielu obszarach życia, w celach komercyjnych albo dla zapewnienia bezpieczeństwa. Najbardziej znane przykłady to m.in. biometryczne paszporty (ICAO) stosowane przez wiele krajów, zdjęcia twarzy służące do analizy jej geometrii podczas kontroli granicznej, biometria układu krwionośnego palca stosowana przez wiele banków w Polsce i na świecie przy wypłacie pieniędzy. W każdym z tych przypadków biometria stoi na straży bezpieczeństwa dostępu, umożliwiając weryfikację i identyfikację osoby uprawnionej, jednocześnie pomagając wykryć oszustów, którzy w celach przestępczych chcą obejść zabezpieczenia.
Jak na razie najbardziej znanym system biometrycznego wykrywania jest policyjny system AFIS (Automatyczny System Identyfikacji Daktyloskopijnej, z ang. Automated Fingerprint Identification System), gdzie zbierane są i analizowane obrazy linii papilarnych palców dłoni. W Polsce baza AFIS obejmuje kilka milionów kart daktyloskopijnych i śladów z miejsc przestępstwa. Co więcej, służby bezpieczeństwa na świecie dzielą się i udostępniają zebrane w ten sposób informacje o przestępcach. Jednak trzeba pamiętać, że w systemie zapisana jest tylko jedna cecha biometryczna tj. odcisk palca, którą coraz rzadziej nowocześni sprawcy pozostawiają na miejscu przestępstwa. Obecnie do arsenału narzędzi pomagających policji, służbom wywiadowczym i organom ścigania w identyfikacji śladów biometrycznych dołączyła technologia biometrii głosowej.

 

Analiza głosu na potrzeby służb specjalnych
Nuance Identifier to rozwiązanie oparte na biometrii głosowej, które stanowi nieocenione narzędzie do walki z przestępczością i terroryzmem dla służb policyjnych, wywiadowczych, i wojskowych. Dzięki biometrycznej analizie plików dźwiękowych, Nuance Identifier identyfikuje poszukiwane osoby, dzięki czemu pracownik służb skojarzy głosy zarejestrowanej rozmowy z poszukiwanym sprawcą. Wykorzystując najlepsze w branży algorytmy technologii biometrii głosowej, Nuance Identifier może pomóc pracownikom służb znaleźć przysłowiową igły w stogu siana, wykonując 200 tysięcy porównawczych analiz na sekundę (per CPU core). Język, akcent, wypowiadany tekst nie mają tu znaczenia. W ten sposób analizę milionów plików audio można przeprowadzić w ciągu zaledwie kilku minut.

Głos jest unikalny dla każdego człowieka, nie może być udostępniony, skradziony czy skopiowany w przeciwieństwie do innych danych osobowych wykorzystywanych przy weryfikacji opartej na wiedzy. Biometria głosowa daje przewagę nad alternatywnymi metodami biometrycznymi takimi jak odciski palców czy obraz tęczówki, bo nie wymaga specjalistycznych sprzętów. Jest również narzędziem nieinwazyjnym w przeciwieństwie do np: analizatora geometrii twarzy wymagającego dobrej kamery. Ponadto, system może być łączony z innymi metodami uwierzytelniania i weryfikacji osób.

Nuance Identifier pomoże również w identyfikacji podejrzanych rozmów poprzez filtrowanie plików audio według mówcy, płci, użytego języka czy słownictwa. Oprócz identyfikacji głosów, umożliwia on zapisanie wzorca głosowego, co jest punktem wyjścia do tworzenie głosowej bazy danych liczącej wiele milionów zarejestrowanych głosów, nieocenionego narzędzia dla służb specjalnych w walce z przestępczością.

 

Dziesiątki języków świata
Nuance Identifier pozwala na identyfikację 22 języków. Jednocześnie posiada jeszcze jedną bardzo przydatną funkcjonalność - wyszukiwania kluczowych słów, która obsługuje 80 języków wraz z możliwością rozbudowany i dodawania nowych. Obecnie funkcjonuje dla następujących języków świata m.in.: angielski (różne wersje), arabski (różne wersje), bułgarski, francuski, łaciński, hebrajski, hindu, japoński, holenderski, niemiecki paszto, portugalski, polski, rosyjski, rumuński itp.

 

Kluczowe cechy:

 • Super wydajna wyszukiwarka: Nuance Identifier zapewnia pokrycie i prędkość pozwalającą na działanie systemu biometrii głosowej obejmującego swym zasięgiem cały kraj bez względu na liczę mieszkańców. Dzięki dostępowi do bazy zawierającej miliony próbek głosowych posiada zdolność szybkiej i dokładnej identyfikacji, a także segmentacji osób.
 • Identyfikacja w czasie rzeczywistym: Nuance Identifier umożliwia identyfikację osób w czasie rzeczywistym zapewniając skuteczne prowadzenie dochodzenia poprzez analizę głosów przechwyconych przez mikrofon w terenie, na miejscu przestępstwa.
 • Wiele funkcji zapisu pozwalające na dołączanie osób z wykorzystaniem nagrania audio na żywo lub w trybie offline. Istnieje opcja nagrywania na żywo przy użyciu mikrofonu lub innych mobilnych aplikacji, w praktyce wystarczy komórka przeznaczona do pracy w terenie.
 • Super dokładne wykrywanie słów i haseł: Wykorzystanie najnowszej technologii rozpoznawania mowy stworzonej przez firmę Nuance daje możliwość monitorowania ogromnych ilości nagranych rozmów, pozwala na śledzenia słów kluczowych w kilkudziesięciu językach w przetwarzanych plikach audio.
 • Wygodna baza danych: system umożliwia stworzenie pełnego profilu osoby i/lub modyfikację już istniejącego powiązanego z jego zapisem głosowym. Profil osoby zawiera informacje biograficzne, zdjęcie, dane personalne, może być aktualizowany w w czasie rzeczywistym, także za pomocą wpisu głosowego na żywo. Dane mogą być konfigurowane w zależności od potrzeb. Nuance Identifier pozwala na definiowanie, wprowadzanie i użytkowanie różnego rodzaju danych osobowych na potrzeby prowadzonych śledztw.
 • Skalowalność i stały dostęp: Nuance Identifier został zaprojektowany, aby zapewnić łatwy, stabilny i niezawodny dostęp dla wielu jednoczesnych użytkowników w wielu miejscach. Dzięki zastosowaniu serwerów wielokrotne przetwarzania, Identifier pozwala na zmiany konfiguracji i modyfikacje bez przerywania dostępu do serwisu.

 

Najważniejsze zastosowania:

 • Śledztwo - Identyfikacja przestępców za pomocą ich głosu przechwyconego podczas rozmowy telefonicznej przeprowadzonej zgodnie z literą prawą lub zarejestrowanej w miejscu przestępstwa. Biometryczne dowody mogą stanowić nieocenioną pomoc dla prokuratury.
 • Kontrola graniczna - Zatrzymanie znanych terrorystów i przestępców zanim wjadą na teren kraju. Zidentyfikowanie osoby za pomocą głosu, który jest unikalny dla każdego człowieka, zatrzymuje ciąg dalszych przestępstw takich jak podrabiane paszportów, zmiana wyglądu.

 

Najważniejsze zalety:

 • Ułatwia postępowanie dowodowe: wyposaża organy ścigania w narzędzie identyfikujące sprawców przez co uzyskuje się dowód do zatrzymania takiej osoby.
 • Ogranicza przestępczość i działalność terrorystyczną: wyposaża służby bezpieczeństwa w narzędzie służące identyfikacji przestępców i terrorystów, dzięki czemu łatwiej zatrzymywać takie osoby zanim podejmą dalsze przestępcze działania.
 • Łączy brakujące ogniwa: Przyspiesza dochodzenie poprzez automatyczną identyfikację poszukiwanych osób na podstawie kim oni są i z kim rozmawiają.
 • Mobilna wersja: Nuance Mobile Identifier jest mobilną wersją Nuance Identifier, pracującą na platformie Android i pozwalającą na identyfikację osób w terenie, praktycznie w każdym miejscu bez potrzeby brania ich na komisariat. Nuance Mobile Identifier pracuje w trybie offline i online.

Powracając do przedstawionego na początku artykułu problemu stalkingu, ofiary telefonicznego nękania nie muszą czuć się bezbronne wiedząc, że podejrzewanego można zgłosić organom ścigania, a one podejmą skuteczne działania, które doprowadzą do ujęcie sprawcy przestępstwa. W programie telewizyjnym reporterom tvn oprogramowanie firmy Nuance Communications udostępniła firma Algotech.

Nuance Communications

Pin It