2013-03-33-1Obecność firmy SUMA na tegorocznej imprezie targowej dla sektora produktów i usług dedykowanych dla stacji paliw, pozwoliła na bliższe przyjrzenie się problemom z zakresu monitoringu i ochrony tego typu obiektów. Jak się okazało, większość instalacji monitoringu nie daje oczekiwanych efektów – słabe, tanie kamery analogowe, generują obraz, który nie pozwala na rozpoznanie twarzy sprawców aktów wandalizmu i kradzieży, tablic rejestracyjnych samochodów, czy banknotów wydawanych w kasach. Właśnie dlatego stacje paliw, obligatoryjnie potrzebują sieciowego monitoringu megapikselowego, co coraz częściej przyznają również rozczarowani instalacją analogową właściciele.

 

Nieskuteczny monitoring, to niepotrzebny monitoring. Jeśli ktoś szuka stracha na wróble, może sobie zainstalować dużo tańsze atrapy. Co z tego, że kamery rejestrują zdarzenie, skoro kompletnie nic z tego nie wynika. Właściciele stacji benzynowych wyróżniają kilka podstawowych problemów:

  • brak możliwości odczytu numerów rejestracyjnych przyjeżdżających i odjeżdżających samochodów,
  • brak możliwości rozpoznania twarzy sprawców napadów oraz niepłacących rachunków klientów,
  • brak możliwości rozpoznania wydawanych i przyjmowanych banknotów oraz monet,
  • brak możliwości kontroli pomieszczenia/terenu przy użyciu jednej kamery.

W szerokiej ofercie firmy SUMA, znaleźć można urządzenia, które w pełni rozwiązują powyższe problemy.

Brak możliwości czytelnego rozpoznania numerów rejestracyjnych z odjeżdżających samochodów jest spowodowany słabym przetwornikiem kamery i niską jakością rejestrowanych nagrań. Kamery typu bullet, o rozdzielczości od 1 do 5 megapikseli, w solidnych obudowach, z wbudowanym doświetlaczem podczerwieni oraz szeregiem zaawansowanych funkcji analitycznych oraz graficznych, zadowolą nawet najbardziej wybrednych użytkowników. Do najciekawszych modeli dedykowanych na stacje benzynowe zaliczyć można kamery IP8332, IP8335H, IP8362 oraz IP8372 marki VIVOTEK oraz kamery SNC-CH160 i SNC-CH260 marki SONY, w zależności od potrzeb użytkownika. Dodatkowo, kamery wraz ze specjalistycznym oprogramowania typu LPR (jakie oferują firmy Milestone lub Aimetis), można wykorzystać do automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych, przez co wyłapywanie sprawców kradzieży paliwa jest jeszcze łatwiejsze. Oprogramowanie automatycznie odczytuje, analizuje i zapisuje znaki znajdujące się na danej tablicy rejestracyjnej.

Ten sam problem dotyczy rozpoznania wydawanych i przyjmowanych banknotów. Do tego warto wykorzystać dyskretne kamery o niewielkich rozmiarach, tak żeby nie absorbowały uwagi zarówno pracowników stacji jak i jej klientów. Dla tego typu obserwacji dedykujemy, najmniejsze kamery kopułkowe, modele FD8136, PD8136 oraz FD8151V marki VIVOTEK, a także doskonałe kamery serii X marki SONY – mini bullety i kopułki w rozdzielczości HD oraz FULL HD. Seria kamer sony oznaczona symbolem X, charakteryzuje się niezwykle małym rozmiarem (kamery mieszczą się w dłoni), łatwością instalacji, możliwością doboru odpowiedniego koloru i jakością obrazu, jakiej u konkurencji nie spotkamy w urządzeniach o zbliżonych rozmiarach. Co więcej przy zastosowaniu odpowiedniego oprogramowania, kamery mogą wywoływać alarm gdy wyznaczony obiekt zniknie z ich pola widzenia. Takie funkcje posiada oprogramowanie Aimetis oraz DEPA zaimplementowana w kamerach SONY.

Obserwowanie całego obiektu przy pomocy jednego urządzenia jest teraz możliwe, dzięki fantastycznej kamerze VIVOTEK FE8172V, wyposażonej w hemisferyczny obiektyw typu fisheye o kącie obserwacji bliskim 360°. Popularny fisheye w rozdzielczości 5 megapikseli, pozwoli nie tylko na rejestrowanie obrazu w doskonałej jakości, obejmującego widok 360°, ale także na szeroką gamę działań, które można wykonywać dzięki zaawansowanej analityce, umożliwiającej zdefiniowanie 9 osobnych stref, dowolnie ustawianych, obracanych i zbliżanych przez użytkownika. Kamera może być wykorzystana na zewnątrz, jest odporna na zróżnicowaną temperaturę, zmienne warunki atmosferyczne oraz destrukcyjne działania człowieka. Model posiada również certyfikat transportowy EN50155, dzięki czemu może być z powodzeniem instalowany w środkach transportu.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą rozwiązań dedykowanych stacjom paliw, infrastrukturze przystacyjnej i środkom transportu. Zachęcamy również do kontaktu z działem handlowym oraz do brania udziału w organizowanych przez firmę SUMA bezpłatnych szkoleniach.

Dbamy o wysoki poziom wiedzy naszych partnerów!

 

Bartłomiej LENARD
PPHU SUMA Sp. z o.o. Katowice

Artykuł firmy PPHU SUMA Sp. z o.o.

OMiI 3/2013

Zamów alt

 

Pin It