Security Managment System (SMS) to zintegrowany system bezpieczeństwa zapewniający wizualizację pozwalający na zarządzanie wszystkimi systemami bezpieczeństwa zainstalowanymi w danym obiekcie. W jego skład wchodzi również Physical Security Information System czyli PSIM.
Zintegrowane systemy SMS pozwalają na podgląd zdarzeń z jednego stanowiska operatorskiego. Zdarzenia te mogą powodować różne – wcześniej zdefiniowane – reakcje operatorów lub urządzeń systemu. Rozumieć to możemy w taki sposób, że alarm sygnalizacji pożaru uruchamia np. kamerę w miejscu wywołania alarmu a odczytany przez operatora obraz stanowi o dalszych jego działaniach.
System SMS gwarantuje uzyskanie wysokiego poziomu niezawodności, ponadto zapewnia wysoką efektywność poprzez integrację poszczególnych zainstalowanych w obiekcie systemów w jeden wspólny system. Dzięki systemowi SMS możemy obsługiwać wiele obiektów rozproszonych a automatyzacja procesów pozwala odciążyć operatora systemu i ograniczyć możliwości popełnienia przez niego błędu.
Systemy SMS wraz z systemami BMS (Building Managment System) wchodzi w skład globalnego systemu zarządzania i sterowania budynku BMCS i integruje m.in. takie systemy bezpieczeństwa jak:
- system sygnalizacji pożaru
- system oddymiania
- system gaszenia pożaru
- system sygnalizacji włamania i napadu
- system kontroli dostępu
- system telewizji dozorowej
- system nagłośnienia ewakuacyjnego.
Bardzo ważnym aspektem w konfiguracji każdego z systemów SMS jest to aby nie wpływał on na autonomiczność działania każdego z systemów składowych. Oznacza to, że w razie awarii systemu integrującego SMS – czyli np. utracie komunikacji – każdy z systemów składowych musi działać niezawodnie.
Physical Security Information Management szczególne znaczenie ma w kompleksach militarnych, handlowych czy transportowych. Montowany jest także nawet w dużych prywatnych posesjach, gdzie operator zbiera dane z kamer wokół domu, kontrolując jednocześnie jego wnętrze i sytuację w rejonie bramy wjazdowej. Można powiedzieć, że jest on praktycznie niezbędny w obiektach publicznych jak i infrastruktury krytycznej takich jak: szpitale, dworce, lotniska, więzienia czy kompleksy wojskowe, gdzie każda awaria mogłaby mieć bardzo poważne skutki lub znacząco wpływać na bezpieczeństwo.
Zapewne do obiektów infrastruktury krytycznej należy zaliczyć także obiekty energetyczne takie jak różnego rodzaju elektrownie, farmy wiatrowe czy fotowoltaiczne. W tego typu obiektach wymagane są wysokiej jakości systemy, które nie tylko zapewniają bezpieczeństwo obiektom ale podnoszą efektywność procesów produkcyjnych, dostarczają jednoznaczne dane pozwalające na właściwą ocenę stanu obiektu oraz pozwalają podjąć natychmiastową reakcję w sytuacjach awaryjnych – to wszystko realizują systemy klasy PSIM.
Inne przykłady zastosowań systemów klasy PSIM mogą dotyczyć np. fabryk produkcyjnych, gdzie głównym zadaniem systemu będzie nadzór produkcji i ochrona drogich maszyn. Zupełnie inne zadania będzie realizował PSIM w centrach handlowych, gdzie „skupi się” na ochronie ludzi i towarów. Natomiast dla właścicieli apartamentowców czy centrów biurowych posiadanie sys temu PSIM może być dodatkowym argumentem dla uzyskania wyższej stawki wynajmu.
Pamiętajmy jednak, że początkowo systemy klasy PSIM nie miały „zastępować” pracowników ochrony ale mocno ich wspomagać w codziennych obowiązkach. Jednakże ich ciągły rozwój doprowadził do funkcjonalności przy której możliwa jest skuteczna obsługa obiektów poprzez jednego operatora i to niekiedy w sposób zdalny – bez konieczności dozorowania obiektu na miejscu. Tym sposobem jeden operator może w danym czasie nadzorować kilka obiektów rozproszonych. Warto podkreślić, że rozwój systemów klasy PSIM to proces ciągły i nieustanny – obecnie odnotowuje się, że do tego typu systemów wprowadzana jest sztuczna inteligencja (AI) a wszystko po to aby uzyskiwać coraz wyższy poziom bezpieczeństwa obiektów.
Ktoś może jednak zapytać – po co mi PSIM skoro mogę użyć systemu VMS? Odpowiedź na to pytanie zależy od potrzeb i przyjętych planów bezpieczeństwa obiektu. Pamiętajmy jednak, że systemy VMS czyli Video Managment System to systemy, których działanie oparte jest na przetwarzaniu danych wizyjnych (kluczowym słowem jest tu słowo Video). PSIM natomiast to platforma działająca w oparciu o analizę wszystkich wpływających danych, gromadzi informacje z różnych urządzeń zabezpieczających i systemów informatycznych a następnie przedstawia je dając jasny obraz sytuacji. Można powiedzieć, że VMS pozwala stworzyć system, który będzie przypominał system PSIM jednakże na pewno go nie zastąpi. Oczywiście VMS sprawdzi się doskonale w systemach prostszych, gdzie informacja video jest wystarczająca do zapewnienia bezpieczeństwa. Nie wyklucza to faktu, że VMS może być podsystemem systemu PSIM.
PSIM to systemy, które charakteryzują się praktycznie niegraniczonymi możliwościami integracji istniejących na rynku rozwiązań bez ukierunkowywania się na konkretnych dostawców.
Pytanie zatem brzmi – dla kogo są przeznaczone systemy PSIM?
Odpowiedź nasuwa się sama – wszędzie tam gdzie do zintegrowania mamy kilka systemów, z których sygnały muszą być połączone w celu lepszego zarządzania całością, a także wszędzie tam, gdzie konieczne jest powiększenie istniejących już rozwiązań o nowe produkty lub systemy. Ciekawostką jest, że coraz częściej PSIM pojawia się jako platforma wspomagająca koncepcję smart city – poprzez łączenie informacji z analizy obrazów z kamer monitorujących przestrzeń publiczną i systemów zarządzania ruchem – tworząc jednolity obraz sytuacji w przyjaznym dla użytkownika interfejsie.
Do popularyzacji systemów PSIM przyczynia się także technologia IoT – bowiem platformy PSIM obejmują integrację z urządzeniami mobilnymi, umożliwiając podgląd zdarzeń i wpływanie na stany urządzeń i systemów.
Na zakończenie warto wspomnieć, że systemy PSIM pozwalają także na integrację różnych systemów i urządzeń przeciwpożarowych. Integrator systemu PSIM zapewnia współdziałanie systemów i urządzeń przeciwpożarowych z systemami bezpieczeństwa i pozwala zarządzać – z poziomu pulpitu operatora – zdarzeniami pożarowymi wykrytymi przez systemy pożarowe dowolnego producenta. Dzięki temu operator systemu może podjąć odpowiednie kroki zgodnie z procedurami bezpieczeństwa określonymi dla chronionego budynku.
Systemy integrujące urządzenia przeciwpożarowe stanowią narzędzie wspomagające kontrolę i obsługę zastosowanych w obiekcie budowlanym systemów bezpieczeństwa pożarowego. Przez przedstawienie zgromadzonych danych w sposób czytelny i intuicyjny pozwalają na nadzór stanu i interakcję poszczególnych komponentów systemu oraz wspomagają pracę operatora w podejmowaniu decyzji wraz z ich wdrożeniem. Systemy integrujące urządzenia przeciwpożarowe zaliczane są do specjalizowanych systemów informatycznych.
Podsumowując powyższe informacje warto wymienić podstawowe zalety jakie przynosi nam stosowanie systemu PSIM. Należą do nich:
- niezależność od urządzeń wykonawczych w zakresie sterowania i monitorowania,
- integracja wszystkich stosowanych na rynku systemów sygnalizacji pożarowej,
- rozbudowany interfejs graficzny,
- niezależność w konfiguracji systemu np. przez instalatora lub integratora,
- obsługa serwisowa oraz wsparcie techniczne realizowane bezpośrednio przez instalatora lub integratora.
Systemy informatyczne PSIM integrujące łączność i zarządzanie danymi, połączone z procedurami zapewniają efektywniejszy nadzór nad bezpieczeństwem obiektów niż człowiek pozbawiony tych narzędzi. Potwierdzają to wdrożone i użytkowane na całym świecie rozwiązania PSIM.
Robert Gabrysiak