Elektroniczne systemy sygnalizacji włamania i napadu (SSWiN) stały się niemal podstawowym wyposażeniem budynków takich jak domy i biurowce. Obecnie coraz częściej inwestorzy decydują się także na stosowanie rozwiązań z zakresu automatyki budynkowej, mających na celu podniesienie komfortu korzystania z tych obiektów. Jednakże obsługa dwóch funkcjonujących równolegle systemów może okazać się kłopotliwa i niewygodna. Czy jest zatem rozwiązanie umożliwiające łatwe korzystanie zarówno z systemu alarmowego oraz funkcji automatyki np. przy pomocy jednego panelu lub aplikacji?

Integracja SSWiN z systemami automatyki budynkowej przyczynia się do znacznego podniesienia komfortu i efektywności użytkowania obu instalacji. Przykładem urządzeń mogących zapewnić ochronę na wysokim poziomie, jednocześnie oferujących możliwość integracji z urządzeniami automatyki, są centrale alarmowe z rodzin INTEGRA oraz INTEGRA Plus. Mogą one bowiem współpracować z jednym z najbardziej uniwersalnych i najszerzej stosowanych systemów inteligentnego budynku, jakim jest KNX.

KNX w pigułce
Na wstępie należy zaznaczyć, iż KNX jest tzw. systemem zdecentralizowanym. Oznacza to, że w odróżnieniu od większości rozwiązań dostępnych na rynku, nie ma tu jednego głównego sterownika, bramki, centrali czy huba nadzorującego pracę całej instalacji. Poszczególne urządzenia komunikują się ze sobą, przesyłając tzw. telegramy skierowane pod konkretne adresy – te mogą zawierać komendy sterujące, dane pomiarowe oraz informacje o różnych stanach.

Urządzenia KNX mogą kontrolować i zautomatyzować pracę najróżniejszych urządzeń elektrycznych m.in. oświetlenia, wentylacji, ogrzewania, klimatyzacji, napędów rolet, zraszaczy, zasłon czy bram.

Organizacja integracji
Do współpracy z centralami INTEGRA i INTEGRA Plus przeznaczony jest specjalny moduł INT-KNX-2. To za jego pośrednictwem centrala alarmowa może kierować pracą urządzeń wykonawczych KNX (aktorów). Co to oznacza w praktyce? Przykładowo, gdy alarmowa czujka ruchu wykryje przemieszczającą się osobę, załączone zostanie wskazane wyjście centrali, co jednocześnie spowoduje wysłanie telegramu na magistralę KNX. W efekcie włączone zostanie okoliczne oświetlenie sterowane ściemniaczem KNX, zaś z głośników systemu multiroom poleci muzyka odtwarzana wcześniej w innych częściach domu. Do dyspozycji mamy szereg typów telegramów, które może wysłać INT-KNX-2: przełącz, włącz, wyłącz, rozjaśnij, ściemnij lub ustaw wartość.

Z kolei urządzenia magistralne mogą sterować funkcjami systemu sygnalizacji włamania i napadu. Na przykład, gdy po długim naciśnięciu przycisku na magistrali pojawi się telegram zaadresowany dla wejścia centrali (skonfigurowanego uprzednio w ustawieniach INT-KNX-2), wejście to zostanie naruszone. Może to skutkować jedną z wielu akcji dostępnych w centrali INTEGRA np. włączeniem czuwania w wybranej strefie SSWiN.

Zalety integracji
Integracja systemu alarmowego oraz automatyki budynkowej KNX rozszerza możliwości obu instalacji, jednocześnie optymalizując koszty całej inwestycji. Nie trzeba bowiem w wybranych pomieszczeniach dublować urządzeń o podobnych funkcjach – ale pracujących w oddzielnych systemach. Posługując się wcześniej użytym przykładem czujki ruchu, które na co dzień w ramach SSWiN mają za zadanie wykrywanie intruzów w nadzorowanej przestrzeni, mogą brać udział w sterowaniu oświetleniem nadzorowanym przez aktory KNX. Ponadto, do codziennego kierowania pracą obydwu systemów można wykorzystywać zarówno przyciski i panele KNX, jak również manipulatory podłączone do centrali alarmowej. Bardzo dobry stosunek ilości funkcji do ceny, oferują zwłaszcza te drugie. Mowa tu o modelach z ekranami dotykowymi i graficznym interfejsem: INT-TSI, INT-TSH2 lub kompaktowy INT-TSG2. Wszystkie obsługują tzw. makropolecenia co oznacza, że za dotknięciem jednej ikony na ekranie, wykonany może zostać szereg akcji, zarówno z zakresu funkcji samej centrali alarmowej, jak i zintegrowanej automatyki. Co więcej, makropolecenia można także wywoływać z aplikacji mobilnej INTEGRA CONTROL. Sterowanie obydwoma systemami z jednego miejsca podnosi jakość codziennego użytkowania całości.

Nie tylko systemy alarmowe
Choć firma SATEL może kojarzyć się głównie z urządzeniami SSWiN oraz kontroli dostępu, warto wiedzieć, że w swoim szerokim portfolio posiada także urządzenia standardu KNX. Pierwszym na liście jest uniwersalny ściemniacz przeznaczony do płynnego sterowania oświetleniem zasilanym napięciem 230 V AC. Do grupy tej zaliczają się także urządzenia wykonawcze – aktory przełączające i żaluzjowe. Dostępny jest również uniwersalny moduł wejść binarnych umożliwiający zamianę sygnałów napięciowych pochodzących np. od przycisków i klawiszy lub różnego rodzaju czujników wielkości fizycznych (np. natężenia światła czy temperatury) w telegramy sterujące dla innych urządzeń KNX – sygnał z zakresu 0–4 V AC/DC odpowiada wartości logicznej 0 (brakowi naruszenia), zaś z zakresu 9–30 V AC/DC – logicznej 1 (naruszeniu).

Ciekawym urządzeniem jest interfejs KNX-USB, który nie tylko umożliwia komunikację między magistralą KNX a komputerem z programem ETS w celu programowania urządzeń podłączonych do tej magistrali. Jego unikalną cechą jest możliwość pracy w trybie logowania – zapisuje on wówczas w swojej pamięci historię zdarzeń generowanych na magistrali KNX (w tym zaników zasilania). Jest to niezwykle przydatne w przypadku konieczności przeprowadzenia diagnostyki instalacji w danym obiekcie. Grupę zamyka zasilacz systemowy KNX charakteryzujący się maksymalnym prądem wyjściowym wynosi 640 mA.

Artykuł Firmy SATEL

Pin It

Wyszukiwarka

Najnowsze wydanie

pfr 350px

Facebook

Wydanie specjalne

Patronaty

baner SPIN jesień 2025 

SecurityChess

Plakat CBRNE

1743181054141

 PROTEGA

granica 1

SECURITECH konf szkolPoradnik Ochrona1

Partnerzy

OB plForum Więziennictwa winieta