glowicaUrządzenie do szybkiego wykrywania i gaszenia iskier FOG ISKRA działa w sposób automatyczny. Jego największą zaletą jest bardzo mały wydatek wodny przy jednoczesnej dużej skuteczności. W przypadku urządzeń technologicznych, w których stosuje się transport pneumatyczny lub przesypuje się materiały wytwarzające duże ilości pyłów, istnieje ryzyko wybuchu. W takiej sytuacji urządzenie FOG ISKRA błyskawicznie wykrywa powstałe iskry i natychmiast uruchamia proces gaszenia poprzez podanie wody w postaci rozpylonej mgły wodnej.

  • Średnia wielkość tak wytworzonych kropelek nie przekracza 300 mikrometrów, co skutkuje niewielkimi prądami wody przy zachowaniu wysokiej skuteczności gaśniczej.
  • Czas od wykrycia do zadziałania głowic nie przekracza 50 milisekund.
  • Przy wykryciu pojedynczych iskier czas działania głowicy mgłowej ustala się na poziomie programowania centralki na ok. 5 sekund, a w przypadku wystąpienia większej ilości iskier czas ten wydłuża się na 15 sekund.

SUG SUPO CerberPonieważ powstałe iskry w procesach technologicznych mogą być również transportowane do innych elementów maszyn i powodować proces żarzenia co następnie może niejednokrotnie spowodować duże pożary.
Dobór urządzeń i rozmieszczenie głowic mgłowych, czujników iskier systemu zasilania przeprowadza się na etapie projektu technicznego. Dla tego specjalnego ryzyka firma SUPO CERBER rozwinęła system FOG, tzn. system mgły niskociśnieniowej opartej w głównej mierze na specjalnie do tego celu skonstruowanej głowicy mgłowej o ruchomej osłonie wylotów mikrodysz wirowo-strumieniowych doskonale zabezpieczającej przed zanieczyszczeniem. Technologia ta została opatentowana i stanowi aktualnie najlepsze zabezpieczenie przed procesem wybuchu spowodowanym iskrami. Nie do przecenienia jest fakt, iż kilkusekundowe działanie głowicy nie wpływa na proces technologiczny i nie jest powodem jego zatrzymania. W czasie kilkusekundowego działania z głowicy wydobywa się nie więcej niż 0,75 litra wody.

detektory

Zasada działania i wykrywania iskier
Powstałe w urządzeniach technologicznych potencjalne źródła zapłonu, jak iskry lub gorące cząstki w odpowiednio dobranym miejscu (najczęściej przewody zbiorcze), są wykrywane przez zainstalowane tam specjalistyczne czujniki iskier. Jako czujniki iskier są stosowane detektory wykrywające promieniowanie podczerwone w zakresie widma, w którym żarzące cząstki intensywnie promieniują. Fotoelementy czujnika największą czułość posiadają w paśmie 900 nanometrów. Promieniowanie w zakresie widzialnym i ultrafioletowym są absorbowane przez czarny filtr szklany. Po analizie przez układ elektroniczny czujnika wielkości i ilości iskier (cząsteczek żarzących się), sygnał alarmowy jest przekazywany do centrali sterującej CGI-80, która uruchamia procesy gaśnicze. Czujniki iskier montuje się bezpośrednio na ściankach kanałów lub rurociągów.

dzialanie systemu
W przypadku dużych średnic przekrojów przewodów transportowych (500 mm) lub dużej gęstości przesyłanego materiału instaluje się więcej czujek. Konstrukcja czujników typu IR posiada specjalny kształt eliptyczny, co umożliwia jej montaż, jak i demontaż bez potrzeby wnikania do przewodów transportu technologicznego. Czujka tego typu może być wykonana również w wersji umożliwiającej przedmuchanie i tym samym oczyszczenie wziernika z nadmiernego zapylenia. W obszarach, w których występują szczególnie wysokie temperatury np. w przewodach odprowadzających gazy z suszarni stosuje się czujniki, które mają element światłoczuły i elektronikę połączoną giętkim przewodem światłowodowym izolowanym od gorącej przestrzeni. Czujniki światłowodowe typu IRL montuje się w specjalnych gniazdach umożliwiających szybkie przeglądy i czyszczenie.

Głównym elementem instalacji gaszenia jest centrala sterująca funkcjonowaniem całego systemu. Centrala rejestruje i przetwarza sygnały napływające z czujników iskier jak i aparatury towarzyszącej, wyłącza maszyny, wentylatory a także może uruchamiać środki bezpieczeństwa.

cgi 80
Centrala CGI-80 współpracuje z czujnikami iskier dołączonymi do linii dozorowych, zakończonych rezystorami końcowymi. W każdej linii dozorowej może występować maksymalnie trzy czujki. Centrala sygnalizuje alarm pożarowy i uszkodzenie całej linii, a nie poszczególnych punktów detekcji. Układ mikroprocesorowy w centrali zbiera wszystkie niezbędne informacje z linii dozorowych i w razie alarmu wysterowuje
odpowiedni elektrozawór oraz sygnalizuje zadziałanie systemu poprzez dołączony SAK (sygnalizator optyczno-akustyczny) i wyświetla informacje na panelu użytkownika.
W sytuacji alarmowej istnieje także możliwość zaprogramowania niezależnego przekaźnika. Każda linia, zarówno kontrolna jak i wykonawcza, jest monitorowana pod kątem ewentualnych zwarć i przerw w obwodzie. Wystąpienie wspomnianej usterki jest wyświetlane na panelu użytkownika. W takiej sytuacji również niezależny przekaźnik może zostać wysterowany. Układ mikroprocesorowy zawiera rejestrator zdarzeń, współpracujący z zegarem. Każde zdarzenie o charakterze alarmu i usterki jest zapamiętywane. Historię zdarzeń można następnie odczytać łącząc się z centralą poprzez interfejs USB. Wszelkie konfiguracje systemu są dokonywane także poprzez interfejs USB. Komputer komunikujący się z centralą musi mieć zainstalowaną aplikację "CGI Prog". Centrala również może nadzorować stan instalacji w strefach narażonych na zamarzanie. W takich przypadkach przewody rurowe wraz z elementami końcowymi (głowice, filtry, elektrozawory) obudowane są taśmami samo podgrzewającymi i dodatkowo izolowane wełną mineralną. Centrala nadzoruje również specjalne czujniki przepływu oraz stan zestawu pompowo-hydroforowego.
Sygnał o wykryciu iskier, który jest wysyłany z centrali jako sygnał alarmowy, zostaje rozpoznany i prowadzi niezwłocznie do sterowania automatyką gaszenia. Zawór szybko otwieralny powoduje uwolnienie porcji wody, która zostaje rozproszona przez specjalne dysze i tworzy gęstą mgłę wypełniającą cały przekrój przewodu transportowego. Dzięki temu uzyskuje się wysoki efekt gaśniczy przy kilku litrach wody.
Tam gdzie zagrożenie utrzymuje się, a otwarte dysze samozamykające się. W strefach narażonych na zamarzanie przewody obudowane są taśmami samopodgrzewającymi. Przewód gaśniczy jest dodatkowo izolowany np. wełną mineralną.

montaz

Instalacja do podwyższania ciśnienia
Aby zapewnić wysoką wydajność systemu gaśniczego, niezbędne jest określone minimalne ciśnienie wody. W systemie FOG ISKRA ciśnienie to może kształtować się na poziomie od 6 do 12 bar. Jeśli brak jest takiego ciśnienia o zbliżonych parametrach należy zastosować urządzenia do podwyższenia ciśnienia. Urządzenie takie składa się ze zbiornika przeponowego, pompy wirnikowej z silnikiem elektrycznym i osprzętem automatyki utrzymującej ciśnienie. Urządzenie to może zasilać kilka stref gaszenia. Urządzenie to może zasilać kilka stref gaszenia. Zużyta woda jest natychmiast automatycznie uzupełniona poprzez zbiornik zasilający. Projektowanie zaopatrzenia wodnego włącznie z wymiarowaniem rur jak i układu ciśnieniowego zbiornika przeponowego oraz pompy podnoszącej ciśnienie można wykonać przy pomocy hydraulicznego programu obliczeniowego.

Specjalne środki gaśnicze

zest pod cis
Jeśli ze względów technicznych nie można stosować wody jako środka gaśniczego można stosować jako środek gaśniczy proszek lub C02.

Informacja SUPO-Cerber

Pin It