Kamera nowej generacjiFirma Canon Europe poinformowała, że spółka Canon Inc. pracuje nad wysoce czułą kamerą do monitoringu, wyposażoną w obiektyw o dużym zakresie powiększenia dla uzyskania kolorowego obrazu nocą z dużej odległości. Rozwiązanie to zapewni podgląd na obiekty, które nawet dla ludzkiego oka mogą okazać się trudne do zidentyfikowania.

Ponieważ coraz większą wagę przywiązuje się do kwestii ochrony i bezpieczeństwa, rośnie zapotrzebowanie na zaawansowane systemy monitoringu. Wszystko to sprawia, że najnowsze kamery sieciowe do monitoringu miejskiego czy kluczowej infrastruktury powinny umożliwiać nagrywanie w dobrej jakości zarówno w dzień, jak i w nocy.

Canon pracuje nad kompaktową kamerą do monitoringu o wysokiej czułości, która pozwoli uzyskać wyraźny, kolorowy podgląd na oddalone obiekty w warunkach, które niejednokrotnie stanowią wyzwanie dla ludzkiego oka, np. w nocy, przy niemal zerowym świetle otoczenia. Specyfikacja kamery sprawia, że będzie to produkt idealny do zastosowań w systemach nadzoru, których celem jest m.in. zapobieganie przestępczości czy monitorowanie obszarów dotkniętych klęską żywiołową – wszędzie tam, gdzie podgląd potrzebny jest zarówno w dzień, jak i w nocy.

 

Jakość obrazu

 

Kamera, nad którą pracuje Canon wykorzystuje najlepsze technologie optyczne. Zostanie wyposażona w teleobiektyw z dużym otworem przysłony i długością ogniskowej powyżej 600 mm (ekwiwalent 35 mm), co pozwoli osiągnąć wyjątkową jasność na poziomie f/2,4. System optyczny będzie zawierał elementy asferyczne oraz soczewki o bardzo niskim współczynniku załamania światła (Ultra-low Dispersion, UD), które minimalizują aberrację chromatyczną – będzie to możliwe dzięki zwiększeniu wielkości otworu przysłony, ale przy zachowaniu kompaktowej konstrukcji.

Dzięki połączeniu jasnego obiektywu, wysoce czułej matrycy i wydajnego procesora na kolorowym obrazie można będzie rozpoznać twarz osoby z odległości nawet 100 metrów. Co więcej, będzie to możliwe nawet wtedy, gdy obiekt znajdzie się w otoczeniu, gdzie jasność wynosi zaledwie 0,08 luksa –zbliżone do poświaty księżycowej. Dla porównania, obecnie dostępne na rynku rozwiązania do nocnego monitoringu wykorzystywały światło podczerwone, albo pracowały w dedykowanym trybie nocnym, oferując jedynie czarno-biały materiał.

Teleobiektyw w połączeniu z funkcją elektronicznego sterowania orientacją kamery – obrotem/pochyleniem (pan/tilt) – sprawia, że rozwiązanie to znajdzie zastosowanie w różnych systemach monitoringu. Kamera może być wykorzystywana nie tylko do nadzorowania obszarów narażonych na kataklizmy, takich jak rzeki czy zatoki, ale sprawdzi się także w miejskich systemach – może zostać zainstalowana np. na dachu budynku lub służyć do identyfikacji nr rejestracyjnych pojazdów, zarówno w dzień, jak i w nocy.

Canon planuje rozpocząć sprzedaż kamery w 2016 r. Rozszerzając ofertę produktów do monitoringu firma wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów w zakresie bezpieczeństwa.

Informacja Cannon

 

Pin It