Powiadomienie o podłożeniu bomby dotrzeć może do podmiotów zainteresowanych w różny sposób. Zazwyczaj jest ono kierowane bezpośrednio do obiektu, w którym podłożone zostało urządzenie wybuchowe, telefonicznie, pisemnie lub za pomocą nagrania. na płycie czy kasecie albo przez Internet. Może również zostać przekazane za pośrednictwem osób trzecich. Niezależnie od tego, czy informacja jest prawdziwa, czy nie i chodzi o wywołanie atmosfery paniki, czy zawiera jedynie groźbę podłożenia bomby, powinno się o niej zawiadomić policję i odpowiednio zareagować. Właściwe zaplanowanie takiej reakcji może ograniczyć szereg szkodliwych, niekontrolowanych zachowań.


Zawiadamiając policję, podaj następujące informacje:

  • rodzaj zagrożenia i źródło informacji o zagrożeniu (informacja telefoniczna, podejrzany przedmiot),
  • treść rozmowy z osobą przekazującą informację o podłożeniu ładunku, numer telefonu, na który przekazano informację o zagrożeniu oraz czas połączenia, opis miejsca i wygląd przedmiotu.

 
Istnieje szereg zasad, dotyczących prowadzenia rozmowy z osobą, która przekazuje informację o podłożeniu bomby1). Poniżej przedstawione zostaną dwa formularze. Pierwszy z nich stanowi przewodnik po procesie prowadzenie rozmowy, drugi zawiera informacje o tym, jakie części tej rozmowy są najistotniejsze, i które z nich należy przekazać policji.

CBnT

Pobierz formularz przyjęcia informacji pdf ikona

 

1) Bombs. Protecting people and property, materiały informacyjne brytyjskiego ministrestwa spraw wewnętrznych, zob.:portal Memorial Institute for Prevention of Terrorism [URL: www.mipt.org/pdf/bombs_protectpeopleproperty.pdf]

 

Artykuł został opublikowany w: "Terroryzm" 4/2008, s. 51.

Pin It