Okładka Imprezy masoweImprezy masowe. Organizacja, bezpieczeństwo, dobre praktyki
Sergiusz Parszowski Andrzej Kruczyński

W książce zamieszczone zostały dobre praktyki w zakresie organizacji i zarządzania bezpieczeństwem imprez masowych oraz innymi wydarzeniami z udziałem dużej liczby uczestników. W formie poradnika „krok po kroku" przedstawiono proces planowania, przygotowania, prowadzenia oraz podsumowania imprezy. Zawiera ona prawne i organizacyjne wskazówki podnoszące poziom bezpieczeństwa imprez masowych. Niniejsze porady, można śmiało rzec, zostały napisane „krwią". Na obiektach sportowych w cywilizowanych krajach Europy musiało zginąć kilkaset osób, by ktoś poszedł po rozum do głowy i wypracował, a następnie wdrożył procedury ograniczające ryzyko wystąpienia w przyszłości podobnych zdarzeń i przygotowujące służby organizatorów wydarzeń masowych do niesienia pomocy wszystkim uczestnikom.


Autorzy, w oparciu o swoje kilkuletnie doświadczenia, przedstawiają najlepsze praktyki dotyczące imprez sportowych, w tym meczów piłkarskich, imprez motorowych, biegowych i pikników rodzinnych, koncertów, festiwali, targów, konferencji i kongresów, a także imprez religijnych oraz wydarzeń artystycznych. Zawarte w poradniku procedury/wskazówki należy traktować jako propozycje pewnych rozwiązań. Przedstawione rozwiązania mogą zaskakiwać oraz dziwić. Pamiętajmy jednak, że były one z sukcesem wykorzystywane podczas zabezpieczenia wielotysięcznych wydarzeń, włącznie z Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012TM, i co więcej pozwoliły niejednokrotnie zapobiec poważnym incydentom. Przedstawione w poradniku rozwiązania/procedury mogą być oczywiście rozwijane oraz i modyfikowane w zależności od rodzaju imprezy masowej, jej wielkości i specyfiki, a także czasu i miejsca odbywania się. Na przestrzeni ostatnich kilku lat w organizacji zabezpieczenia imprez masowych nastąpiło dużo kluczowych zmian. Takim motorem napędowym niewątpliwie była organizacja turnieju UEFA EURO 2012TM. Nowe spojrzenie na problem zabezpieczenia imprezy masowej skutkowało wypracowaniem nowych rozwiązań jako implementacji założeń zintegrowanej koncepcji bezpieczeństwa.
Książka ta adresowana jest do organizatorów, firm ochrony osób i mienia, kierowników ds. bezpieczeństwa, pracowników służb informacyjnych i porządkowych, a także pozostałych osób zaangażowanych w organizację i zabezpieczenie imprez masowych. W szczególności polecana jest również przedstawicielom samorządu gminnego, odpowiedzialnego za wydawanie zezwoleń oraz kontrolę przebiegu imprez masowych. Forma metodycznego poradnika sprawia, iż doskonale nadaje się jako podręcznik dla słuchaczy szkół policealnych i zawodowych, kursów i szkoleń, jak również studentów uczelni wyższych.

Autorzy:

Sergiusz PARSZOWSKI – niezależny ekspert i doradca do spraw bezpieczeństwa i porządku publicznego. Znawca problematyki i audytor systemów bezpieczeństwa instytucji publicznych i podmiotów gospodarczych. Wykładowca akademicki oraz prelegent konferencji naukowych. Trener i szkoleniowiec branży ochrony osób i mienia, sektora finansowego oraz administracji publicznej. Autor artykułów i publikacji z zakresu bezpieczeństwa i porządku publicznego, zarządzania kryzysowego, ochrony osób i mienia oraz bezpieczeństwa biznesu. Współautor publikacji Bezpieczeństwo społeczności lokalnych. Programy prewencyjne w systemie bezpieczeństwa – jedynego tak kompleksowego opracowania na temat systemowego zarządzania bezpieczeństwem na poziomie lokalnym. Więcej o działalności autora można znaleźć na stronie internetowej www.instin.pl 
Kontakt z autorem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Andrzej KRUCZYŃSKI – były oficer GROM, uczestnik działań specjalnych i misji zagranicznych. Wszechstronnie wyszkolony w zakresie operacji antyterrorystycznych oraz działań sił specjalnych. Niezależny ekspert, trener, doradca, edukator do spraw bezpieczeństwa. Uczestnik wielu programów obserwacyjnych, konferencji oraz szkoleń organizowanych przez doświadczonych ekspertów międzynarodowych zarówno w kraju, jak i poza granicami, między innymi w Wielkiej Brytanii, Republice Południowej Afryki, Katarze oraz Izraelu. Wraz z zespołem bezpieczeństwa wypracował od podstaw procedury usprawniające zarządzanie imprezami masowymi i współpracy w tym zakresie pomiędzy stanowiskiem dowodzenia a monitoringu wizyjnego, zabezpieczeniem medycznym, zabezpieczeniem przeciwpożarowym, Policją i Biurem Ochrony Rządu. Był inicjatorem zakupu i wyposażenia Stadionu Narodowego w nowoczesny sprzęt, nieużywany wcześniej na obiektach tego typu. Stworzył istniejący z powodzeniem do dnia dzisiejszego nowoczesny system zarządzania bezpieczeństwem imprez masowych. Przygotowane przez niego
nowatorskie rozwiązania na stanowisku dowodzenia, programy szkoleniowe, czy też propozycje innego wykorzystania obiektów sportowych, tworzą nowe i niespotykane dotąd standardy. Współautor podręcznika dla szkół ponadgimnazjalnych Edukacja dla bezpieczeństwa.Więcej o autorze można znaleźć na stronie internetowej www.csat.pl 
Kontakt z autorem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Pin It