Oprogramowanie do identyfikacji osób na podstawie twarzy, głosu i odcisków palców, pokazywane dotąd w filmach fantastyczno-naukowych, pojawiło się ostatnio na smartfonach i tabletach. Konsorcjum TABULA RASA, wspierane funduszami UE z obszaru badań naukowych i innowacji, podjęło się sprawdzenia skuteczności takiego oprogramowania. Coraz częściej słyszy się bowiem o próbach oszukania systemów biometrycznych przy użyciu odpowiedniego makijażu, fotografii czy nagrań głosu.

Systemy biometryczne okazały się jednym z najskuteczniejszych rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo. Nadal jednak mają słabe punkty, które wychodzą na jaw w mniej lub bardziej sensacyjnych okolicznościach relacjonowanych przez media. Konsorcjum TABULA RASA, zrzeszające 12 organizacji z 7 krajów, przez trzy lata szukało słabych punktów systemów biometrycznych, opracowując możliwości ich usunięcia.

W trakcie prac konsorcjum zorganizowano specjalne "Fałszerskie Wyzwanie" („Spoofing Challenge"). Badacze z całego świata mieli zaproponować sposoby oszukania różnych typów systemów biometrycznych. Uczestnicy udowodnili, że istnieje wiele możliwości aby to zrobić. Jedną z najciekawszych było wykorzystanie makijażu w celu oszukania systemu rozpoznawania twarzy w technologii 2D. Sposób okazał się skuteczny, a uczestnikowi udało się podszyć pod inną osobę. Inni badacze korzystali z bardziej znanych form ataku, takich jak fotografie, specjalne maski lub fałszywe odciski palców ("gumowe palce").

Dr. Sébastien Marcel, koordynator projektu TABULA RASA, powiedział: "Nie udało by się przeprowadzić badania na tak dużą skalę i współpracować z wieloma partnerami bez inwestycji ze strony Unii Europejskiej. Ulepszone oprogramowanie zwiększy bezpieczeństwo informacji i samych urządzeń, pozwoli na szybsze logowanie się do sprzętu IT, a kontrola graniczna i weryfikacja paszportów będzie sprawniejsza i bardziej dokładna. Wierzymy, że wiele podmiotów będzie zainteresowanych naszymi badaniami, w tym firmy technologiczne, urzędy pocztowe, banki, producenci urządzeń mobilnych i dostawcy usług online."

Unia Europejska zainwestowała 4,4 mln Euro w projekt TABULA RASA, które zostały wykorzystane razem z sumą 1,6 mln Euro zebraną przez same Konsorcjum w celu przeprowadzenia szeroko zakrojonych badań i drobiazgowych testów.

W ramach projektu badawczego przygotowano obszerną listę możliwych ataków, oceniono podatność na te ataki, oraz zasugerowano środki zaradcze, które zwiększą odporność systemów biometrycznych - na przykład poprzez sprawdzenie oznak życia identyfikowanej osoby (m.in. mruganie, pocenie się). Konsorcjum TABULA RASA przekazało już pięć takich rekomendacji zainteresowanym firmom. Dalsza wiedza na temat możliwości zapobiegania atakom pozwoli europejskim firmom utrzymać wiodącą pozycję w branży zajmującej się bezpieczeństwem, poprzez ulepszanie koncepcji przyszłych czujników biometrycznych. Będą one bardziej odporne na próby oszustwa, uwalniając tym samym duży potencjał samej technologii biometrycznej.

Oczekuje się, że projekt stworzy miejsca pracy w europejskim sektorze małych i średnich przedsiębiorstw w miarę jak wyniki badań będą wdrażane w komercyjnych rozwiązaniach. Jednym z pierwszych przykładów jest KeyLemon, szwajcarski startup, który wykorzystał wyniki badań TABULA RASA w swoim systemie do rozpoznawania twarzy. Innowacyjny produkt pozwolił firmie pozyskać kapitał w wysokości 1,5 mln USD, tworząc przy tym nowe miejsca pracy. Morpho, lider w dziedzinie rozwiązań biometrycznych, jest również mocno zaangażowany w prace konsorcjum, dzieląc się swoją wiedzą i wizją rynku.

Ryan Heath, rzecznik Komisji Europejskiej odpowiedzialny za technologie cyfrowe, powiedział: "Wielu z nas trzyma poufne informacje na smartfonach i tabletach, musimy więc być pewni, że biometryczne narzędzia wykorzystywane przez nasze urządzenia są godne zaufania. Komisja Europejska jest zadowolona z dotychczasowych wyników projektu TABULA RASA. Żadna inna grupa badawcza nie osiągnęła tak zaawansowanych wyników w dziedzinie technologii biometrycznych."

 

O Konsorcjum TABULA RASA
W projekcie Tabula Rasa uczestniczy 12 partnerów badawczych i przemysłowych z 5 krajów członkowskich, Szwajcarii i Chin. Na czele konsorcjum stoi Instytut Badawczy Idiap (Szwajcaria), a uczestnikami są Uniwersytet w Southampton (Wielka Brytania), Uniwersytet w Cagliari (Włochy), Uniwersytet w Oulu (Finlandia), Uniwersytet Autonomiczny w Madrycie (Hiszpania), EURECOM (Francja), szkoła uniwersytecka i ośrodek badań systemów komunikacyjnych, Morpho (Safran) (Francja), światowy lider w dziedzinie rozwiązań biometrycznych, Starlab Barcelona (Hiszpania), spółka, która zmienia naukę w technologię, Chińska Akademia Nauk (Chiny), KeyLemon (Szwajcaria), spółka dostarczająca wygodne i bezpieczne rozwiązania dostępu wykorzystujące rozpoznawanie twarzy i głosu, BIOMETRY (Szwajcaria), spółka dostarczająca multimodalne, symultaniczne systemy biometryczne z losową autentyfikacją, oraz Centre for Science, Society and Citizenship – Centrum Badań Naukowych, Społecznych i Obywatelskich (Włochy).
http://www.tabularasa-euproject.org
http://www.youtube.com/channel/UCoHA9lGDrtEUim_mdtPwQ6w

 

Informacje o projektach wspieranych z funduszy UE
Komisja Europejska wspiera obecnie projekty z dziedziny cyberbezpieczeństwa i prywatności online poprzez Programy Ramowe (obecnie 7. Program Ramowy), oraz Program ramowy na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP). W latach 2007-2013 zainwestowano 350 mln Euro w projekty z tego obszaru, a przynajmniej 500 mln Euro będzie dostępne w ramach nowego programu Horyzont 2020.
Komisja chce rozwijać rozwiązania ICT zapewniające bezpieczne i niezawodne środowisko cyfrowe w Europie. Traktują one bezpieczeństwo, zaufanie i prywatność w sposób spójny z perspektywy technologii, gospodarki, prawa i kwestii społecznych, wspomagając innowacyjność i wzrost gospodarczy w UE, równocześnie chroniąc europejskie społeczeństwo, gospodarkę i podstawowe prawa.
Parlament i Rada Europejska omawiają obecnie Strategię bezpieczeństwa cybernetycznego Unii Europejskiej oraz Dyrektywę dot. bezpieczeństwa sieci i informacji, przedstawione przez Komisję Europejską w lutym 2013 roku w celu stworzenia na terenie UE bezpiecznego środowiska internetowego.
Więcej informacji na temat cyberbezpieczeństwa i prywatności w Internecie znajdziesz na stronach: Brochure on ICT Trust & Security Research in FP7 oraz Digital Agenda for Europe.

 

Informacje o funduszach europejskich na badania naukowe i innowacje
W 2014 roku Unia Europejska uruchomi nowy, siedmioletni program związany z badaniami naukowymi i innowacjami pod nazwą Horyzont 2020. Od 2007 roku UE zainwestowała prawie 50 miliardów euro w innowacyjne projekty wspierające konkurencyjność́ europejskiej gospodarki i rozszerzające granice ludzkiej wiedzy. Budżet UE na badania stanowi około 12 procent wszystkich wydatków 27 członków Unii Europejskiej przeznaczonych na badania i skoncentrowany jest na takich obszarach jak zdrowie, środowisko, transport, żywność i energia. Współpracę badawczą nawiązano także z przedstawicielami przemysłu farmaceutycznego, lotniczego, samochodowego i elektronicznego, aby zachęcić sektor prywatny do wspierania rozwoju i tworzenia specjalistycznych miejsc pracy. Program ramowy Horyzont 2020 będzie w jeszcze większym stopniu koncentrować się na przekształcaniu wyjątkowych pomysłów w rynkowe rozwiązania, produkty i usługi. Najnowsze informacje na temat europejskich badań i innowacji: http://www.facebook.com/innovation.union  http://twitter.com/innovationunion

Informacja prasowa

Pin It