2013-03-35-1Kontrola dostępu do szafek jest nieodzownym elementem systemów zarządzania wielu obiektów użyteczności publicznej. To właśnie od skutecznej kontroli dostępu w tym zakresie zależy bezpieczeństwo gości i pracowników budynku.

W oferowanych na rynku systemach kontroli dostępu do szafek zazwyczaj przewiduje się dwa tryby pracy. Pierwszy z nich stanowi tryb dowolnego wyboru szafki, gdzie losowo można wybrać dowolną, niezajętą szafkę poprzez przyłożenie karty do czytnika, który zainstalowany jest na drzwiach. Tym sposobem szafka jest przyporządkowana do jednego użytkownika i może być otwarta tylko za pomocą jego karty. Z kolei w trybie przyporządkowania szafki są przypisane do konkretnych osób i tylko one mogą je otwierać własną kartą.

 

Istotną cechą nowoczesnych systemów kontroli dostępu do szafek jest dynamiczne wykorzystanie zasobów. Tym sposobem użytkownicy systemu (np. pracownicy) mogą za każdym razem korzystać z innej szafki. Ilość potrzebnych szafek zatem spada pozwalając na oszczędność kosztów i miejsca ponieważ szafki są maksymalnie wykorzystane a upoważnienie może wygasnąć po określonym czasie. System można tak skonfigurować, aby upoważnione osoby mogły korzystać z wielu szafek albo z tej samej szafki przez dłuższy czas.

Zalet, które wynikają ze stosowania systemów kontroli dostępu do szafek − jest wiele. Przede wszystkim na uwagę zasługuje brak konieczności używania kluczy oraz wymiany zamków w przypadku ich zgubienia lub kradzieży. Ważną cechą jest również wygodna i intuicyjna obsługa oraz oszczędność miejsca, a co za tym idzie i kosztów. Istnieje możliwość uzyskania dostępu do szaf z aktami i innych szafek współdzielonych tylko dla uprawnionych użytkowników. Warto podkreślić brak konieczności wymiany baterii i ciągły, a zarazem aktualny podgląd stanu wszystkich szafek. W przypadku nieuprawnionego użycia alarm jest natychmiast generowany. Kluczową rolę odgrywa możliwość użytkowania systemu nawet w przypadku braku zasilania.

(...)

 

Wdrożenie systemu kontroli dostępu jest przedsięwzięciem rozbudowanym. Ważne jest bowiem zapewnienie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa. Warto zwrócić uwagę na właściwe rozpoznanie potrzeb użytkowników systemu, stąd też kluczową rolę odgrywa odpowiedni audyt wstępny. Jest on szczególnie istotny jeżeli funkcjonują już systemy kontroli dostępu. I tak w przypadku systemów kontroli dostępu bazujących na biometrii ważne jest przeprowadzenie i opracowanie analizy ryzyka, czyli wyspecyfikowanie zagrożeń, szacowanie wartości czy też określenie zasad akceptacji poziomów ryzyka. Nie bez znaczenia pozostaje opracowanie polityki bezpieczeństwa firmy oraz regulaminu ochrony tajemnicy obiektu.

(...)

 

Damian ŻABICKI

OMiI 3/2013

Zamów alt

 

Pin It