2015 04 60 1

Firma Hytera to jeden z niekwestionowanych liderów rynku komunikacji profesjonalnej. W Polsce produkty tego producenta używane są już z powodzeniem od wielu lat, nie tylko na rynku komercyjnym, ale także przez takie służby jak Policja, Straż Graniczna czy Straż Pożarna. Firma Hytera posiada ponad 20-letnie doświadczenie w tworzeniu i produkcji całej gamy sprzętu radiokomunikacyjnego (TETRA, DMR, analogowe) i może pochwalić się wieloma unikalnymi rozwiązaniami stworzonymi specjalnie na potrzeby służb bezpieczeństwa.

Jednym z takich rozwiązań jest cyfrowoanalogowy radiotelefon Hytera PD415. Samo urządzenie na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym szczególnym, ale jak to często bywa diabeł tkwi w szczegółach. Urządzenie posiada wbudowany czytnik RFID, za pomocą którego użytkownik (wartownik, pracownik ochrony, personel sprzątający) odczytuje kolejne punkty kontrolne (tzw. tagi RFID).

 

Odczytana informacja przesyłana jest drogą radiową do dyspozytora, który na ekranie komputera i dedykowanej aplikacji Hytera Patrol System na bieżąco może monitorować i efektywnie zarządzać personelem. Oprogramowanie posiada wygodny, graficzny interfejs użytkownika z obsługą alarmów (np. wezwanie pomocy przez strażnika, alarm w przypadku braku odczytu znacznika RFID o określonym czasie), obsługę spersonalizowanych map, np. budynku czy terenu, zaawansowane narzędzie raportujące (np. dla klientów), a także obsługę, tzw. patrol planów. Na mapie (rzut 2D) możemy na bieżąco obserwować położenie konkretnych pracowników.

 

 

2015 04 60 3 2015 04 60 4

Fot. 1. Czytnik RFID

 

 

Składowymi elementami Hytera Patrol System oprócz radiotelefonów PD415 i oprogramowania są także tagi (znaczniki) RFID, które umieszczamy na terenie budynku czy patrolowanego terenu. Co ważne nie wymagają one zasilania, co znacznie upraszcza ich instalację. Ostatnim elementem są tzw. karty ID patrolującego (patroller ID card), przypisane do każdego użytkownika radiotelefonu PD415. Są one niezbędne do tego, aby zalogować się do systemu i być prawidłowo identyfikowalnym. Użycie tego rozwiązania zapobiega także ewentualnym nadużyciom.

 

 

2015 04 60 5

2015 04 60 6

Fot. 2. Interfejs aplikacji Hytera Patrol System

 

 

Oprócz wymienionych powyżej funkcji, radiotelefony zapewniają także funkcje głosowe, które są nie mniej ważne i użyteczne. Hytera PD415 pracuje w oparciu o najnowszy cyfrowy standard ETSI DMR, który zapewnia wsteczną kompatybilność z dotychczas używanymi systemami analogowymi. Lepsza jakość połączeń, wywołania grupowe (do wszystkich), indywidualne (rozmowa jeden do jednego), obsługa funkcji alarmowych (wezwanie pomocy), możliwość wysyłania predefiniowanych wiadomości tekstowych (np. do dyspozytora). PD415 dzięki pracy w oparciu o standard DMR umożliwia wykorzystanie dwóch niezależnych kanałów do komunikacji oraz o ponad 40% dłuższy czas pracy na akumulatorze w porównaniu z urządzeniami analogowymi (PD415 w trybie cyfrowym pracuje do 16 godzin na jednym akumulatorze 1500 mAh Li-Ion). Same radiotelefony zbudowane są z wysokiej jakości materiałów co zapewnia długą żywotność urządzeń. 

 

 

2015 04 61 1

Fot. 3. Radiotelefon Hytera PD415

 

 

Artykuł firmy RTcom

 

Opisywany sprzęt oraz inne produkty tego producenta będzie można obejrzeć na stoisku D-86 firmy RTcom, podczas zbliżających się targów MSPO 2015 w Kielcach w dniach 1–4 września br.


 

Wojciech Kropiewnicki

dyrektor marketingu RTcom

Pin It