Technologia stale się rozwija, a wraz z nią postępuje automatyzacja wielu dziedzin życia – przybywa także inteligentnych budynków. Inwestorzy chcąc zadbać o ochronę swoich obiektów szukają rozwiązań z zakresu sygnalizacji włamania i napadu oferujących wysoki poziom bezpieczeństwa i możliwość integracji z automatyką budynkową. Wszystko po to, aby zapewniony był najwyższy komfort korzystania z budynku oraz wygodna obsługa pracujących w nim, zintegrowanych systemów.
Obecnie jednym z najbardziej uniwersalnych i najszerzej stosowanych systemów inteligentnego budynku jest KNX. Aby zabezpieczyć obiekt zautomatyzowany w standardzie KNX, warto sięgnąć po zaawansowany system alarmowy bazujący na sprawdzonych centralach z rodzin INTEGRA lub INTEGRA Plus. Instalacje te można bowiem łatwo ze sobą zintegrować. Za pośrednictwem specjalnego modułu INT-KNX-2 centrala alarmowa może kierować pracą urządzeń wykonawczych podłączonych do magistrali KNX. Z kolei urządzenia magistralne mogą sterować funkcjami systemu sygnalizacji włamania i napadu. Taka integracja rozszerza więc możliwości obu instalacji, jednocześnie optymalizując koszty całej inwestycji. W jaki sposób? Otóż na przykład urządzenia takie jak czujki ruchu, które na co dzień w ramach SSWiN mają za zadanie wykrywanie intruzów w nadzorowanej przestrzeni, mogą być używane do sterowania automatyką KNX (m.in. oświetleniem, nie tylko na zasadzie włącz/ wyłącz ale również np. płynnego ustawiania mocy poszczególnych punktów świetlnych). Oprócz tego, do codziennego sterowania obydwoma systemami można wykorzystywać manipulatory podłączone do centrali alarmowej. Świetnie w tej roli sprawdzą się modele z ekranami dotykowymi i graficznym interfejsem.
INT-TSH2 – nowy manipulator dla central INTEGRA i INTEGRA Plus
Szklany front nowego manipulatora INT-TSH2 nie tylko nadaje mu elegancki wygląd. Chroni także przed zarysowaniem i ewentualnymi uszkodzeniami. 7-calowy ekran o rozdzielczości 1024x600 może wyświetlać aż 16,7 mln kolorów, co sprawia, że barwy grafik są niezwykle żywe i wyraziste. Pojemnościowy panel zapewnia precyzję dotyku i sprawną obsługę gestów, w tym przewijanie ekranów. By zapewnić płynność pracy urządzenia, zastosowany został wydajny procesor oraz nowe oprogramowanie. Urządzenie obsługuje karty microSD, na których można umieścić zestaw własnych grafik – te mogą być wyświetlane jako pokaz slajdów (funkcja fotoramki). Nowością jest możliwość umieszczenia na karcie pamięci dźwięków w formatach WAV/ MP3 dla sygnalizacji naruszenia wejść (odtwarzane przez wbudowany głośnik). Karta pamięci jest także wykorzystywana przy procesie aktualizacji oprogramowania.Manipulator wyposażony jest w 2 wejścia przewodowe, dzięki czemu może pełnić rolę ich ekspandera. W urządzeniu zastosowana została ochrona sabotażowa przed otwarciem obudowy oraz oderwaniem od podłoża. INT-TSH2 spełnia wymagania normy EN 50131 dla stopnia Grade 3.
Intuicyjny interfejs
Przy tworzeniu interfejsu INT-TSH2 założono, aby zapewniał on prostą obsługę zarówno systemów sygnalizacji włamania i napadu bazujących na centralach INTEGRA lub INTEGRA Plus, jak i zintegrowanych z nimi instalacji automatyki budynkowej. Wydzielone zostały trzy poziomy menu. Pierwszym z nich jest wygaszacz ekranu, na którym można umieścić zegar, datę, a także wskaźniki stanu poszczególnych elementów systemu alarmowego (wejść, wyjść, stref). Zamiennie z wygaszaczem można korzystać z pokazu slajdów, czyli wspomnianej wcześniej fotoramki. Poziom środkowy może zawierać do 8 ekranów użytkownika. Z nich z kolei można przechodzić do nawet 16 ekranów dodatkowych (przy użyciu specjalnego widżetu „odsyłacz”). Na każdym z ekranów umieścić można oprócz wskaźników stanu, także przyciski sterujące pojedynczymi wyjściami, jak również ikony makropoleceń. Każda z nich może wywoływać sekwencję różnych działań systemu alarmowego (załączanie/wyłączanie czuwania, blokowanie/odblokowanie wejść, sterowanie wyjściami), oraz zintegrowanej instalacji automatyki KNX. Dostęp do poszczególnych ekranów czy też pojedynczych makropoleceń może być chroniony, tj. aby je wywołać wymagane będzie wpisanie hasła.
Podczas konfigurowania manipulatora można skorzystać z jednego z ponad 20 gotowych motywów kolorystycznych. Różnią się one od siebie tapetą, kolorem czcionki, ikon czy ich podświetlenia. Możliwe jest także zaprojektowanie autorskiego zestawu tych elementów. Nowością jest także możliwość wgrania mapy obiektu i użycia jako tła wybranych ekranów. Dzięki temu, zamiast projektować tradycyjne menu, ikony można rozmieścić np. na rzucie posesji, co znacznie ułatwi inwestorom sterowanie systemem.
Trzeci, najniższy poziom interfejsu to menu funkcji centrali. Poszczególne z nich przedstawione są w postaci „kafelków”, przez co odnalezienie właściwej jest niezwykle intuicyjne. Łatwiej i wygodniej jest również przeglądać listy (np. wejść, stref), a także pamięć zdarzeń (z opcją wygodnego filtrowania). Z tego poziomu przejść można do trybu serwisowego, który również zyskał nową graficzną formę – tak zbudowane menu serwisowe przyspiesza prace konfiguracyjne i wgląd do poszczególnych ustawień. Dla tradycjonalistów dostępny jest tryb terminala, by mogli oni programować system w znany już sobie sposób.
Mniejsza odmiana
Oprócz INT-TSH2 z wyświetlaczem 7”, dostępny jest także mniejszy model – INT-TSG2. Ten z kolei wyposażony jest w wyświetlacz o przekątnej 4,3”. Oprócz rozmiaru różni się on od większego brata m.in. diodami LED informującymi o stanie systemu (w INT-TSH2 wskaźniki te wyświetlane są na ekranie). Oba modele dostępne są w wersji białej i czarnej.